فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • جزئیات موافقت مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت آراء با عزل ترامپ

  منبع: دبی - العربیه.نت، فارسی

  مجلس نمایندگان آمریکا شامگاه چهار‌شنبه 18 دسامبر 2019 به وقت محلی ضمن توجیه اتهام دیگری به دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا مبنی بر کارشکنی در روند کار کنگره برای محاکمه او در برابر مجلس سنای این کشور، با اکثریت آراء با برکناری دونالد ترامپ موافقت کرد.

  در پی موافقت مجلس نمایندگان با برکناری‌ رئیس‌جمهوری این کشور از قدرت، دونالد ترامپ ‌اکنون عنوان سومین رئیس جمهوری آمریکا را لقب گرفته که کنگره این کشور رسما روند عزل او را کلید زده است.

  کنگره آمریکا که هم‌اکنون تحت سلطه دمکرات‌ها است با 229 رای موافق در مقابل 198 رای مخالف و یک رای ممتنع به برکناری دونالد ترامپ رای داد.

  دونالد ترامپ علاوه بر اتهام قبلی «سوءاستفاده از قدرت» اکنون با اتهام دیگری تحت عنوان «کارشکنی در روند کار کنگره» نیز مواجه است.

  از سویی رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به این اقدام کنگره گفت: «دمکرات‌ها تلاش‌ می‌کنند پیروزی او در انتخابات را باطل کنند».

  ترامپ همچنین نمایندگان دمکرات کنگره را به تلاش برای «باطل کردن آرای میلیون‌ها آمریکایی» متهم کرد.

  از طرفی نانسی پیلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز شامگاه چهارشنبه در آغاز جلسه رای‌گیری درباره پرونده ترامپ گفت:« با اندوهی بسیار روند استیضاح ترامپ را آغاز می‌کنیم».

  رهبر دمکرات‌ها در کنگره آمریکا در ادامه گفت:« رئیس برای ما چاره‌ای جز استیضاح او را باقی نگذاشته است».

  رهبر دمکرات‌ها در کنگره آمریکا گفت:« ترامپ تهدیدی مستمر برای امنیت ایالات متحده آمریکا است».

  مناقشه تاریخی

  کنگره آمریکا روز گذشته مناقشه‌ای تاریخی را با هدف توجیه اتهام به رئیس جمهوری آمریکا آغاز کرد که با این وجود ترامپ عنوان سومین رئیس جمهوری آمریکا را گرفته که برای محاکمه و برکناری ارجاع داده می‌شود.

  ترامپ اما پرونده عزل خود را به مسخره گرفت و شامگاه چهارشنبه همزمان با آغاز جلسه کنگره در توئیتی نوشت:«آیا باورتان می‌شود که من امروز از سوی چپ تندرو عزل می‌شوم». او همچنین خطاب به دمکرات‌ها گفت:« درباره این اشتباه بزرگ کاری انجام ندهید، کما این‌که من کار اشتباهی انجام نداده‌ام».

  او همچنین افزود: «مدارک را با دقت بخوانید، تا این امر دگر بار برای هیچ رئیس جمهوری آمریکا اتفاق نیافتد!».

  یک کمیته در کنگره آمریکا سه‌شنبه مقدمات این رأی‌گیری تاریخی درباره استیضاح ترامپ و عزل او در مجلس نمایندگان که تحت تسلط دمکرات‌ها است را فراهم کرد».

  شایان ذکر است کمیته قواعد قانون‌گذاری در مجلس نمایندگان آمریکا با 9 رای موافق و 4 رای مخالف قانونی را به تصویب رساند که مهلت 6 ساعت رایزنی پیش از انجام رأی‌گیری نهایی درباره دو اتهام ترامپ به سوءاستفاده از قدرت و کارشکنی در روند کار کنگره را به نمایندگان کنگره می‌داد.

  حمله‌ای شرم‌آور

  از سویی دیگر دونالد ترامپ که اکنون لقب سومین رئیس جمهوری آمریکا که با عزل مواجه شده را گرفته پیش‌تر در نامه‌ای شدیداللحن به نانسی پیلوسی رئیس کنگره، تحرکات مجلس نمایندگان کشورش علیه خود را «حمله‌ای شرم‌آور» توصیف کرد اما در عین حال به ناتوانی خود در منع اعلام نتیجه پیش‌بینی شده اذعان کرد.

  ترامپ همچنین در شبکه «توئیتر» نوشت:« هنگامی که مردم بعدها این پرونده را مطالعه می‌کنند، می‌خواهم که آن را بفهمند و از آن بیاموزند، تا هیچ رئیس جمهوری دیگری مجددا با آن مواجه نشود».

  نانسی پیلوسی که پیش از این و طی سال جاری از تلاش‌ها برای دستیابی به توافقی حزبی درباره عزل ترامپ هشدار داده بود اکنون در کنگره تعداد نمایندگان دمکرات کافی برای موافقت با تصمیم به برکناری ترامپ را دارا است.

  نانسی پیلوسی رئیس کنگره ضمن درخواست از اعضای مجلس نمایندگان برای حضور در جلسه صبحگاهی خطاب به آنها نوشت« حقایق آشکار شد، با اندوه فراوان، رئیس جمهوری از قدرت در جهت منافع شخصی و سیاسی خود سوء استفاده کرده و مانع از روند کار کنگره شده است».

  پیلوسی همچنین تاکید کرد که:« هیچ‌کس بالاتر از قانون نیست. و در این نقطه عطف در تاریخ امت‌مان، باید تجدید سوگند کنیم که به قانون اساسی‌مان و دفاع از آن در برابر همه دشمنان در خارج و داخل وفادار بمانیم».

  شایان ذکر است که مساله کم‌سابقه برکناری رئیس جمهوری آمریکا که طی مناقشات و رایزنی‌هایی در جلسه‌ای به مدت 6 ساعت به طول انجامید، باعث ایجاد شکاف‌های بزرگی میان اعضای پارلمان آمریکا شده به طوری که وضعیتی تا اندازه‌ای شبیه به اوضاع پس از ریاست غیر عادی دونالد ترامپ، هنگام انتخاب او به عنوان رئیس جمهوری آمریکا را پیش آورده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران