.
.
.

کشته شدن تعدادی از افسران نظامی ترکیه طی درگیری‌های لیبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عقیله صالح رئیس پارلمان لیبی شامگاه دوشنبه 16 دسامبر 2019 از کشته شدن تعدادی از افسران نظامی ترکیه طی درگیری‌های لیبی خبر داد.

عقیله صالح رئیس پارلمان لیبی در گفتگوی اختصاصی با شبکه خبری راشاتودی (RT) بیان کرد که فایز السراج رئیس دولت الوفاق و پس از این‌که محاصره‌ او تشدید شده از ترک‌ها درخواست کمک نظامی و امنیتی کرده است.

رئیس پارلمان لیبی افزود که قطر هزینه تجهیزات نظامی ترکیه‌ای که به لیبی ارسال می‌شود را پرداخت می‌کند.

از سوی دیگر عقیله صالح رئیس پارلمان لیبی پیش از این از غسان سلامه فرستاده ویژه سازمان ملل در امور لیبی درخواست کرده بود تا از فایز السراج رئیس دولت الوفاق لیبی سلب اعتماد کند.

صالح همچنین از نمایندگان سازمان ملل در لیبی خواست تا اقدامات فوری را برای کنار گذاشتن السراج و رئیس بانک مرکزی لیبی اتخاذ کنند.

عقیله صالح همچنین در قاهره پایتخت مصر با فرستاده ویژه سازمان ملل در امور لیبی دیدار و آخرین تحولات کشورش را با او بررسی کرد و خواستار ایجاد مکانیسمی برای توزیع ثروت میان مردم لیبی و گوش دادن به آنها و احترام به اراده آنها شد.

از طرفی غسان سلامه فرستاده ویژه سازمان ملل به لیبی گفت که نشست برلین در آلمان تلاش خواهد کرد تا مورد تایید مردم لیبی واقع شود.

غسان سلامه همچنین گفت که پیشنهاد عقیله صالح برای تشکیل دولتی ملی زمینه را برای توافق میان مردم لیبی فراهم می‌سازد.

عقیله صالح رئیس پارلمان لیبی پیش‌تر ضمن مخالفت با دخالت‌های خارجی در امور کشورش گفته بود پس از پاکسازی طرابلس پایتخت لیبی حکومتی جدید متشکل از ایالت‌های سه‌گانه تاسیس خواهد شد.

صالح در یک سخنرانی تلویزیونی ضبط شده‌ای از ساکنان طرابلس پایتخت لیبی خواسته بود تا در کنار ارتش ملی این کشور به فرماندهی ژنرال حفتر قرار گیرند.

او در این سنخرانی ضمن اشاره به اینکه قانون اساسی جدیدی برای لیبی تهیه و انتخابات عمومی در این کشور برگزار خواهد شد، گفت دولتی جدید شامل ایالت‌های سه‌گانه تشکیل خواهیم داد که اولویت‌های آن بر یکپارچه‌سازی مؤسسات دولتی و حل بحران‌های معیشتی شهروندان لیبی متمرکز خواهد شد.

رئیس مجلس نمایندگان لیبی یکشنبه پیش از این نیز در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار آن شد تا یادداشت تفاهم امضا شده میان دولت الوفاق به ریاست فایز السراج و ترکیه را به رسمیت نشناسد.

شایان ذکر است بر اساس اطلاعاتی که منابع ترک در اختیار شبکه العربیه قرار داده‌اند، آنکارا تجهیزات نظامی که دولت الوفاق پیش از این درخواست کرده بود را به لیبی فرستاده و نیروهای ویژه خود را برای محافظت از شخصیات‌های دولت الوفاق به طرابلس اعزام کرده است و علاوه بر این قصد دارد تعدادی مستشار نظامی به لیبی فرستاده تا اوضاع را در این کشور ارزیابی کنند.