.
.
.

وزیر دفاع آمریکا: نیاز به فهم موضعگیری اردوغان پیرامون بستن انجرلیک دارم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مارک اسبر وزیر دفاع آمریكا سه‌شنبه 17 دسامبر اظهار داشت كه برای فهم میزان جدی بودن رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در خصوص احتمال اقدام وی به بستن پایگاه هوایی انجرلیک (که کلاهک‌های هسته‌ای امریکا در آن قرار دارد) باید با همتای ترک خود مذاکره کند.

اسبر در حال سفر با هواپیمای ارتش آمریكا به خبرنگاران گفت: «من پیشتر درجریان قرار نداشتم و اولین بار از طریق روزنامه‌ها خبردار شدم، وانگهی باید با همتای ترک خود صحبت كنم تا بفهمم منظور آنها واقعاً چیست و تا چه اندازه جدی هستند».

اردوغان گفت، ممکن است ترکیه در پاسخ به تهدیدهای آمریکا در مورد اعمال تحریم علیه کشورش وهمچنین مصوبه سنای آمریکا پیرامون به رسمیت شناختن نسل‌کشی ارامنه از سوی ترکیه، مبادرت به بستن پایگاه هوایی انجرلیک کند.

اردوغان افزود، در صورت اعمال این تحریم‌ها، احتمال بستن پایگاه راداری کوریجیک نیز وجود دارد.

اردوغان در مصاحبه با کانال تلویزیونی دولتی (خبر) تاکید کرد: «اگر ضرورت ایجاب کند ما می‌توانیم انجرلیک و همچنین کوریجیک را ببندیم.

گفتنی است پایگاه‌های انجرلیک و کوریجیک دو پایگاه نظامی هستند که در ترکیه مورد استفاده آمریکا می‌باشند.

ترکیه بارها تهدید کرده است که این دو پایگاه نظامی را تعطیل خواهد کرد و معمولاً در هر تنش دیپلماتیک بین آنکارا و واشنگتن ؛ تهدید به اتخاذ این تصمیم می‌کند.

نیروی هوایی آمریکا از پایگاه انجرلیک در جنوب ترکیه در چهارچوب نبرد با داعش در سوریه استفاده می‌کند و پایگاه کوریجیک واقع در جنوب شرقی ترکیه، پایگاه راداری نیروهای ناتو می‌باشد.

مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه، این هفته در مورد وضعیت این دو پایگاه صحبت کرده و خاطر نشان کرد که تصمیم به بستن آنها را در پاسخ به هرگونه تحریم احتمالی ایالات متحده علیه ترکیه، می‌توان «روی میز گذاشت».

آمریکا به دلیل اقدام ترکیه در خریداری موشک‌های اس 400 روسی علی‌رغم هشدارهای واشنگتن در خصوص تبعات این کار، تحریم‌هایی را علیه ترکیه اعمال کرد.

در ماه‌های اخیر، روابط این دو کشور عضو ناتو در ارتباط با حمله ترکیه به یگان‌های حمایت از کردها در شمال سوریه دچار تیرگی شده است. چهارشنبه گذشته در پی اقدام ترکیه به خرید سامانه موشکی اس 400 و حمله به شمال سوریه، کمیسیون امور خارجه سنای آمریکا قانونی را در مورد اعمال تحریم‌های شدید علیه ترکیه به تصویب رساند که از پشتیبانی احزاب جمهوری خواه و دموکرات برخوردار است.

روز پنجشنبه، سنا در ارتباط با قتل عام ارامنه که امپراتوری عثمانی متهم به ارتکاب آن در سال 1915 شده است، به اتفاق آرا متن قانونی را در راستای «یادبود نسل کشی ارامنه از طریق برسمیت شناختن آن» تصویب کرد.

این در حالی است که آنکارا هشدار داده این تصمیم به روابط دو کشور آسیب خواهد رساند.