.
.
.

طرح جانسون برای خروج از اتحادیه اروپا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

انتظار می‌رود بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا، از امکان جدایی فوری از اتحادیه اروپا در پایان سال 2020 استفاده کند تا این اتحادیه را به سوی توافق فراگیر تجارت آزاد در کمتر از 11 ماه سوق دهد.

جانسون در جسورانه‌ترین اقدام از زمان کسب اکثریت ارا در انتخابات پنجشنبه گذشته، برای ممنوع کردن هر گونه تمدید دوره انتقالی به بعد از سال 2020 در چهارچوب برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) استفاده خواهد کرد.

یک مقام ارشد دولت بریتانیا امروز سه‌شنبه 17 دسامبر گفت: «بیانیه رسمی ما روشن کرد که ما مدت اجرا را تمدید نخواهیم کرد و قانون جدید توافق‌نامه جدایی، مانع از موافقت دولت با هرگونه تمدید خواهد شد».

بریتانیا پس از خروج از اتحادیه اروپا در تاریخ 31 ژانویه، وارد دوره انتقالی می‌شود که به مثابه عضوی از اتحادیه در همه امور به جز نام، باقی خواهد ماند. این در حالی است که هم اتحادیه و هم بریتانیا در تلاشند در مورد مرحله بعد از برگزیت ،به توافق برسند.

هرگونه توافق‌نامه تجارت آزاد شامل همه امور از خدمات مالی و قوانین مبدا گرفته تا تعرفه گمرکی، اصول مربوط به کمک‌های دولتی و ماهی‌گیری خواهد شد، اگرچه دامنه و توالی هر گونه معامله آتی، هنوز مورد بحث است.

درپی انتشار خبر از کانال آی.تی.وی، ارزش پوند بریتانیا در معاملات آسیایی 0.7% کاهش یافت و به 1.3236 دلار رسید.

جانسون با قانونی کردن وعده انتخاباتی خود مبنی بر عدم تمدید دوره انتقالی به بعد از پایان سال 2020، مهلت برای عقد قرارداد تجاری را از نزدیک به سه سال به مدتی میان 10 تا 11 ماه کاهش می‌دهد.

برغم برخورداری جانسون از اکثریت بزرگ پارلمانی که امکان انعطاف‌پذیری برای تغییر این قانون در صورت اجبار را به وی می‌دهد، او پیامی را به اتحادیه اروپا می فرستد که رهبران آن به لندن هشدار داده‌اند، دستیابی به توافقنامه جامع تجاری، زمان بیشتری خواهد برد.

جانسون و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه گفتند آنها چشم براه ادامه همکاری نزدیک و مذاکره بر سر توافق‌نامه بلند پروازانه تجارت آزاد میان دو کشور هستند.