.
.
.

ترکیه مستشار نظامی به لیبی می‌فرستد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

براساس اطلاعاتی که منابع ترک در اختیار شبکه العربیه قرار داده‌اند، آنکارا تجهیزات نظامی که دولت وفاق پیش از این درخواست کرده بود را به لیبی فرستاده و نیروهای ویژه خود را برای محافظت از شخصیات‌های دولت وفاق به طرابلس اعزام کرده است و علاوه بر ایت ترکیه قصد دارد تعدادی مستشار نظامی به لیبی فرستاده تا اوضاع را در این کشور ارزیابی کنند.

کمیته روابط خارجی پارلمان ترکیه که تحت سیطره اعضای حزب حاکم «توسعه و عدالت» به ریاست رجب‌طیب اردوغان است، روز دوشنبه 16 دسامبر 2019 با پیشنهاد قانونی درباره همکاری نظامی و امنیتی میان ترکیه و دولت وفاق لیبی توافق کرد.

براساس این توافقنامه وفاق و آنکارا که در اختیار نمایندگان مجلس ترکیه قرار گرفت، دولت وفاق ممکن است خواستار تجهیزات نظامی برای استفاده در عملیات زمینی، هوایی و دریایی شود. این توافق همچنین همکاری دو کشور درباره تبادل داده‌های اطلاعاتی را نیز شامل می‌شود.

ترکیه روز شنبه نیز گام دیگری در حمایت نظامی از دولت فایز السراج برداشت و پارلمان این کشور با تاسیس نیروی واکنش سریع در لیبی، در صورت درخواست دولت وفاق، موافقت کرد.

ترکیه اواخر ماه گذشته توافقی نظامی امنیتی با دولت فایز السراج منعقد کرد و علاوه بر آن دو طرف یک توافقنامه مرزی دریایی نیز امضاء کردند که کشورهای مختلفی از جمله مصر و یونان آن را نقض قوانین بین‌المللی توصیف کردند.

اگرچه توافقنامه مرزهای دریایی برای کسب موافقت به سازمان ملل ارسال شد، اما موافقت با توافق نظامی به پارلمان ترکیه محول شد و مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه روز یکشنبه گفت: «پارلمان پس از موافقت با این توافق، آن را وارد مرحله اجرا می‌کند.»

پیش از این سرلشکر فتحی المریمی، فرمانده نیروی دریایی ارتش لیبی تهدید کرده بود هر کشتی ترکیه که به سواحل لیبی نزدیک شود، را غرق می‌کند. کنیم.»

المهدوی با انتقاد شدید از توافق جدید ترکیه و دولت وفاق لیبی، به زبان یونانی در صفحه فیسبوکش نوشت: «طرابس پایتخت را آزاد خواهیم کرد و رویای ترک‌ها را ویران».