.
.
.

مشارکت گسترده مردم بریتانیا درانتخابات سرنوشت ساز در مورد برکسیت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مردم بریتانیا همچنان در حال رای‌دهی در سومین انتخابات عمومی در کمتر از 5 سال هستند، انتخاباتی سرنوشت‌ساز که به خروج از اتحادیه اروپا (برکسیت) یا برپائی رفراندومی دیگر در این باره منجر خواهد شد.

این انتخابات نخستین انتخابات است که از سال 1974 در فصل زمستان برگزار می‌شود. به گفته خبرنگار العربیه، روند رأی‌گیری علی‌رغم هوای نامساعد لندن، ادامه دارد.

او افزود: «نتایج اولیه انتخابات امروز اعلام می‌شود».

انتخابات قبلی در سال 2015 و 2017 برگزار شد؛ در این انتخابات، 650 نماینده مطابق نظام انتخاباتی «اکثریت برنده» انتخاب می‌شوند.

انتخابات تعیین‌کننده

مراکز رای‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری صبح روز پنجشنبه در سراسر بریتانیا درهای خود را برای انتخاباتی زودهنگام و سرنوشت‌ساز عمومی با توجه به مساله خروج این کشور از اتحادیه اروپا، باز کردند.

رای‌دهندگان بریتانیایی می‌توانند تا ساعت 22:00 به وقت گرینویچ رای خود را برای انتخاب 650 نماینده به صندوق‌ها بریزند.

بوریس جانسون نخست وزیر، امیدوار است در این انتخابات اکثریت قاطعی را به دست آورد که امکان اجرائی کردن توافق برکسیت را که در موردش با بروکسل مذاکره کرده، فراهم کرده و بدین ترتیب خروج از اتحادیه اروپا در زمان مقرر یعنی 31 ژانویه عملی شود اما جرمی کوربن رقیب او، وعده رفراندومی تازه در خصوص برکسیت را مطرح ساخته است.

حزب محافظه‌کار به رهبری جانسون به دلیل بکارگیری روش‌های گمراه‌کننده در شبکه‌های اجتماعی مورد انتقاد قرار گرفته است، در حالی که حزب اپوزسیون کارگر با وعده مالیات بر ثروتمندان، افزایش هزینه کردن‌های دولتی و ملی کردن صنایعی مانند راه آهن و شرکت‌های آب، در پی کسب نظر مثبت رأی‌دهندگان است.

سرویس ملی بهداشت و درمان یکی از کانون‌های مهم تبلیغات انتخاباتی را تشکیل داده است.

سرویس خدمات بهداشتی ملی از احترام زیادی درمیان رای‌دهندگان برخوردار است چرا که در راستای برآورده شدن تقاضاهای روز افزون شهروندان پس از نه سال ریاضت، آنهم در دوران روی کار بودن کابینه‌های محافظه‌کاران، مبارزه کرده است.

این رقابت انتخاباتی بر سر تمامی 650 کرسی مجلس عوام است که بیش از دو سال زودتر از زمان مقرر برگزار می‌شود.

نخست‌وزیر به امید شکستن بن‌بست در پارلمان خواستار انتخابات زودهنگام شد که توافق بر سر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در ماه اکتبر را متوقف کرده بود.

جانسون در پارلمان گذشته اکثریت را به دست نیاورد و هنگامی که حمایت حزب دموکرات وحدت‌خواه را به دلیل نگرانی در مورد نحوه برخورد با ایرلند شمالی بر اساس توافق با اتحادیه اروپا، از دست داد، در موقعیت دشواری قرار گرفت.

نظرسنجی‌های مکرر نشان داده‌اند حزب محافظه‌کار به رهبری جانسون پیش افتاده است، اما نظرسنجی‌های اخیر حاکی از آن است که در آخرین روزهای تبلیغات انتخاباتی، فاصله این حزب با حزب رقیب کاهش یافته است.

در حالی که دستیابی حزب کارگر به رهبری کوربن بر اکثریت قریب به اتفاق، نامحتمل به نظر می‌رسد، احزاب مخالف کوچک‌تر امیدوارند کرسی‌های کافی را کسب کنند تا بتوانند با پیوستن به حزب کارگر، برنامه‌های جانسون برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را به چالش بکشند.