.
.
.

وعده ولی‌عهد سعودی محقق شد: آرامکو از اپل پیشی گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پادشاهی عربی سعودی روز چهارشنبه 11 دسامبر 201اپل را گرفت9 شاهد تحقق وعده‌ای بود که شاهزاده محمد بن سلمان ولی‌عهد این کشور 3 سال پیش قول آن را داده بود؛ «عرضه سهام آرامکو در بازار بورس».

در زمانی که ولی‌عهد سعودی چنین وعده‌ای را مطرح کرد، بسیاری سوالات و گمانه‌زنی‌های متفاوت درباره امکان اجرای این طرح بر زبان‌ها جاری شد، با این حال حکومت سعودی در تمامی این سال‌ها به صورت مستمر، اجرای این طرح را پیگیری کرد؛ تلاش‌هایی که شامل ارزیابی و ارزش‌گذاری، انتخاب مدیران، مشاوران، بانک‌های مرتبط با این پروژه و پس از آن روند نام‌نویسی و عرضه سهام بود.

ولی‌عهد سعودی در اولین گفت‌وگوی تلویزیونی خود با «العربیه» که در تاریخ 26 آوریل 2016 پخش شد، گفت: «چشم‌انداز [سعودی 2030] نقشه راه ما برای رسیدن به اهداف خود در پیشرفت، اقتصاد و غیره در پانزده سال آینده است، بخشی از آن، که به آرامکو ربط دارد، تنها بخش کوچکی از چشم‌انداز سعودی 2030 است. این چشم‌انداز بخش‌های بسیار بیشتری دارد و نباید تنها آن را به آرامکو محدود کرد. آرامکو بدون شک بخشی از کلیدهای اساسی این چشم‌انداز و نهضت اقتصاد و نهضت پادشاهی عربی سعودی است.»

او در آن زمان افزود: «عرضه آرامکو [در بورس] فواید بسیاری دارد و اول آنها شفافیت است. مردم پیش از این از عمومی نبودن، شفاف نبودن و واضح نبودن پرونده‌های آرامکو ناراضی بودند. امروز آنها شفاف خواهند شد. اگر آرامکو در بازار عرضه شود، باید فهرست‌های خود را منتشر کند و لازم است هر فصل اعلام کند، آرامکو تحت نظارت همه بانک‌های سعودی خواهد شد و همه تحلیلگران و اندیشمندان سعودی و همه بانک‌های جهانی و مراکز مطالعاتی و برنامه‌ریزی جهان به طور دقیق آرامکو را تحت نظر خواهند داشت. ما دارای نظارتی بسیار جدید در شبانه‌روز خواهیم شد. این امروز به پایان نمی‌رسد. آرامکو امروز به عنوان یک شرکت محدود است و این امر خطرناک است. با شرکتی با این حجم بزرگ به عنوان یک شرکت محدود برخورد می‌شود. سهامی که عرضه می‌شود بسیار اندک است؛ کمتر از 5 درصد.»

ولی‌عهد سعودی گفت: «در ابتدا و با در نظر گرفتن حجم آرامکو، آرامکو بسیار بزرگ است. تا الان ارزش‌گذاری نهایی به پایان نرسیده و پیش‌بینی می‌کنیم 2 تریلیون دلار باشد. ما درباره 7 تریلیون ریال سعودی حرف می‌زنیم، اگر 1 درصد سهام آرامکو عرضه شود. 1 درصد می‌تواند بزرگترین عرضه سهام تاریخ جهان باشد. بازار جهانی آیا می‌تواند 5 درصد سهام آرامکو را تحمل کند؟»

سهام آرامکو روز چهارشنبه در بازار بورس عرضه شد و در پنج دقیقه اول ارزش هر سهم به 35.2 ریال سعودی رسید و 350 میلیون ریال سعودی سهام خریداری شد.

با رسیدن ارزش سهام آرامکو به 1.88 تریلیون دلار، این شرکت جای شرکت آمریکایی اپل را گرفت و عنوان بزرگترین و با ارزش‌ترین شرکت جهان از نظر ارزش سهام را به خود اختصاص داد.