.
.
.

نیویورک تایمز: حمله سایبری به ایران اطلاعات بانکی میلیون‌ها ایرانی را لو داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه نیویورک‌ تایمز، چهارشنبه 11 دسامبر 2019، اعلام کرد که حمله سایبری به بانک‌های ایران، منجر به هک و انتشار شماره کارت بانکی میلیون‌ها شهروند ایرانی توسط یک عامل خارجی شد.

این روزنامه آمریکایی با انتشار خبر «هک و نشر میلیون‌ها شماره کارت بانکی شهروندان ایرانی» که جدی‌ترین نشت اطلاعات محرمانه در تاریخ بانکداری ایران به شمار می آید، به نقل از کارشناسان گفت که احتمالا این حمله توسط یک عامل «دولتی خارجی» انجام شده و ممکن است به چالش مالی عمده‌ای برای دولت ایران تبدیل شود.

این نشریه در ادامه افزود: «تا امروز 15 میلیون شماره کارت بانکی شهروندان در فضای مجازی منتشر شده ‌است».

نیویورک تایمز این احتمال را داده که در پی حوادث آبان‌ماه در ایران، یک «گسست امنیتی در سیستم بانکی برملا شده که ظاهرا نشان می‌دهد اطلاعات بانکی میلیون‌ها مشتری لو رفته ‌است».

این در حالی است که بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، رمز اول کارت بانکی تعدادی از مشتریان برخی بانک‌ها در ایران، 4 دسامبر 2019، تغییر کرد. بانک‌ها اقدام مذکور را در راستای افزایش امنیت حساب مشتریان اعلام کردند.

بر اساس این گزارش، طی تماس تلفنی با برخی مشتریان بانکی در ایران، پیامکی مبنی بر تغییر رمز آن‌ها به چهار رقم آخر کد ملی آن‌ها ارسال و تاکید شده که نسبت به تغییر رمز خود از طریق دستگاه‌های خودپرداز اقدام کنند. این اتفاق سبب شد، این مشتریان بانکی نسبت به مشکل ایجاد شده در بانک‌های خود دچار نگرانی شوند. اما در این زمینه روابط عمومی بانک تجارت اعلام کرد که این اقدام در راستای «استفاده از رمز دوم پویا» انجام شده و تنها برای «امنیت بیشتر» است و مشکلی در خصوص رمز کارت های بانکی مشتریان ایجاد نشده است.

اما این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که بانک مذکور درخواست تغییر رمز اول را فقط برای عده‌ای از مشتریان خود ارسال کرده و این موضوع همه مشتریان را دربرنمی‌گیرد.

در ادامه گزارش نیویورک تایمز از هک اطلاعات بانکی شهروندان ایرانی، تعداد حساب‌هایی که اطلاعات‌شان لو رفته حدود یک‌ پنجم جمعیت ایران اعلام شد و بیشتر قربانیان مشتری‌های سه بانک بزرگ ایران هستند.

بر اساس گزارش خبرگزاری های ایران، محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات ایران ماجرا را «سرقت اطلاعات» دانسته و مسئول آن را یک پیمانکار ناراضی معرفی کرده که در تلاش برای اخاذی، اطلاعات بانکی مردم را در فضای مجازی در دسترس قرار داده است. به گفته آذری‌جهرمی، آنچه رخ داده به هک شدن رایانه‌های نظام بانکی ارتباط ندارد.

او صبح امروز در جمع خبرنگاران در این باره گفت: «ما با یک حمله بسیار سازمان‌یافته علیه زیرساخت‌های دولت الکترونیک مواجه شدیم که توسط سپر امنیتی دژفا شناسایی و دفع شده است».

آذری جهرمی، با بیان اینکه جزئیات این حمله را نمی‌توانم بگویم، افزود: «در حال بررسی ابعاد این حمله سایبری هستیم».

بر اساس آنچه در گزارش نیویورک تایمز آمده، حساب‌های بانکی لورفته مربوط به سه بانک «ملت، تجارت و سرمایه» است که همه آنها در فهرست تحریم آمریکا قرار دارند.