.
.
.

واشینگتن به افزایش 100درصدی تعرفه‌ گمرکی بر کالاهای فرانسوی تهدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایالات متحده آمریکا دوشنبه 2 دسامبر 2019 در اقدامی تلافی‌جویانه تهدید کرد تعرفه‌های گمرکی بر کالاهای فرانسوی را به میزان صد درصد افزایش خواهد داد.

به گزارش العربیه، این اقدام تلافی‌جویانه آمریکا در واکنش به مالیات‌هایی است که پاریس بر غول‌های اینترنتی از قبیل «گوگل»، «آمازون»، «فیسبوک» و «آپل» اعمال کرده است، رویکردی که ایالات متحده آن را «ناعادلانه» می‌داند.

از سویی، اجرایی شدن طرح دو برابری افزایش تعرفه‌های گمرکی آمریکا علیه کالاهای فرانسوی صادراتی به ایالات متحده، نیاز به موافقت دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور دارد.

همچنین رویکرد تهدیدآمیز و تلافی جویانه آمریکا علیه فرانسه شکاف‌ها میان اعضای اتحادیه اروپا را عمیق‌تر کرده است.

این تهدیدات در آستانه دیدار دونالد ترامپ با همتای فرانسوی او امانوئل مکرون در لندن و در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» مطرح می‌شود.

عمیق‌تر شدن اختلاف‌ها

طبق گزارش صادره از دفتر نمایندگی تجاری آمریکا مالیات‌های فرانسه موسوم به «گآفآ» (حرف اول به نشانه اختصار از نام‌های بزرگترین شرکت‌های گوگل، آمازون، فیسبوک و آپل) علیه گروهی از غول‌های دیجیتال آمریکایی اعمال خواهد شد.

علاوه بر این احتمال می‌رود اقدام تلافی‌جویانه واشینگتن مبنی بر افزایش صد درصدی تعرفه‌های گمرکی بر کالاهای فرانسوی صادراتی به ایالات متحده از اوایل ماه ژانویه سال آینده شامل شراب و پنیرهای فرانسوی نیز باشد.

در همین راستا، روبرت لابتهایزر نماینده تجاری آمریکا هشدار داد که واشینگتن امکان توسعه تحقیقات درباره مالیات‌هایی مشابه که از سوی کشورهای اتریش، ایتالیا و ترکیه اعمال می‌شود را بررسی می‌کند.

در حالی که مالیات‌های موسوم به «گافا» بر شرکت‌های بزرگ فعال در زمینه انترنت اعمال می‌شوند این روند اما شامل سودهای این شرکت‌های بزرگ در کشورهای با درصد مالیات‌های کم، نظیر ایرلند نمی‌شود.

علی‌رغم ادامه فعالیت‌های این شرکت‌ها همچنان انتظار می‌رود که درباره بسترهای فعالیت‌های آنها در سطح سازمان همکاری و توسعه اقتصادی هماهنگی‌هایی انجام شود.