.
.
.

دونالد ترامپ ایران را به کشتن هزاران نفر از شهروندان متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، روز سه‌شنبه گفت ایران هزاران نفر از شهروندان معترض را می‌کشد و جهان باید به این امر توجه کند.

ناآرامی‌ها در ایران از میانه ماه نوامبر و در پی افزایش 300 درصدی قیمت بنزین آغاز شد اما به سرعت شکل سیاسی به خود گرفته و معترضان خواستار کناره‌گیری مقامات عالی‌رتبه از جمله رهبر ایران شدند و شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند. این اعتراضات همچنین خونبارترین اعتراضات تاریخ 40 ساله جمهوری اسلامی ایران توصیف شد.

دونالد ترامپ در سفرش به لندن برای مشارکت در نشست سران ناتو گفت: «ایران اینک هزاران هزار نفر از مردمش را می‌کشد و ما در این لحظات درباره این موضوع صحبت می‌کنیم و دلیل این امر، اقدام آنها به قطع اینترنت برای این بود که مردم نبینند چه چیزی اتفاق می‌افتد.»

در این نشست ترامپ همچنین در یک نشست خبری مشترک با دبیرکل ناتو ینس ستولتنبرگ گفت که انتقادات امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه از ناتو و توصیف آن به «مرگ مغزی» اهانت‌آمیز بود.

او گفت: «پیمان آتلانتیک شمالی ماموریت خوبی انجام می‌دهد... فکر می‌کنم این [اظهارات مکرون] بسیار توهین‌آمیز باشد.»

امانوئل مکرون در گفتگو با مجله اکونومیست گفته بود: «آنچه در حال تجربه آنیم، مرگ مغزی پیمان آتلانتیک شمالی» است. او دلیل این موضوع را دور شدن آمریکا از ناتو و سیاست‎‌های ترکیه که عضو ناتو است، خواند.