.
.
.

آمریکا کاربرد «هولناک» قدرت علیه تظاهرکنندگان در عراق را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایالات متحده آمریکا سه‌شنبه 3 دسامبر کاربرد «هولناک و فجیع» قدرت علیه تظاهرکنندگان در جنوب عراق را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس)، دیوید شانکر معاون امور خاورمیانه‌ای وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت که «کاربرد نیروی بیش از حد طی تعطیلی آخر هفته در شهر الناصریه هولناک و فجیع بوده است».

در همین راستا حوادث خشونت‌باری را که شهر الناصریه در روز‌های گذشته شاهدش بوده را «تکان‌دهنده و فجیع» دانست.

معاون وزیر خارجه آمریکا افزود: «دولت عراق را به احترام به حقوق مردم عراق دعوت می‌کنیم و از دولت این کشور می‌خواهیم تا تحقیقات خود را برای مجازات کسانی که می‌خواهند به طور وحشیانه صدای تظاهرکنندگان مسالمت آمیز را خاموش کنند، انجام دهد».

نیروهای امنیتی عراق به سوی تظاهرکنندگانی که از روی پل عبور کرده و در برابر مرکز پلیس در شهر الناصریه در جنوب عراق تجمع کرده بودند اقدام به تیراندازی کردند، اقدامی که منجر به شلیک گلوله‌های جنگی از سوی نیروهای امنیتی به سوی تظاهرکنندگان شد طی آن دست‌کم 40 تن از معترضان کشته شدند و ده‌ها تن دیگر مجروح شدند.

عراق از اوایل ماه اکتبر گذشته شاهد موجی از تظاهرات مردم خشمگین بود که خواستار «سرنگونی نظام» و تغییر طبقه سیاسی حاکم بر این کشور شده بود که از 16 سال پیش بر این کشور مسلط شده و به گفته معترضان، همچنان به فساد و هدر دادن ثروت‌ها و منابع کشور متهم هستند.

نیروهای امنیتی عراق و گروه‌های شبه‌نظامی در این کشور با قدرت در برابر اعتراضات مردمی و از زمان آغاز آن در اوایل اکتبر گذشته ایستاده‌اند اقدامی که تاکنون منجر به کشته شدن نزدیک به 400 تظاهرکننده و مجروح شدن هزاران تن دیگر شده است.

نیروهای امنیتی عراق در رویارویی با معترضان از گلوله‌های جنگی و گاز‌های اشک‌آور استفاده کردند که این اقدامات خشونت‌بار علیه معترضان منجر به خسارات‌های بسیار بزرگی شده است.

معترضان در ابتدای امر خواستار فراهم شدن فرصت‌های شغلی، بهبود خدمات و مبارزه با فساد شده بودند اما پس از آن این مطالبات آنها به مطالبه برای کنار رفتن دولت و نخبگان سیاسی متهم به فساد، ارتقاء یافت.