«واشنگتن خواهان بروز تحول در تهران است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

دولت آمریکا هنوز تصمیمی برای تغیر رژیم ایران نگرفته و در انتظار بروز دگرگونی در نحوه رفتار نظام به ویژه توقف دخالت در امور کشورهای همسایه و خودداری از تامین مالی شبه‌نظامیان وابسته‌اش در عراق، سوریه، لبنان و یمن است.

به گزارش العربیه، به نظر می‌رسد رئیس جمهوری آمریکا با حوادث جاری در ایران فاصله داشته و چندان اهتمامی علنی به جزئیات امر ندارد و تیم مامور پرونده ایران را درویترین سیاسی قرار داده تا دیدگاه رئیس جمهوری و کابینه‌اش را بازتاب دهد.

فشار داخلی وارد بر ترامپ

به گفته منابع نزدیک به دولت آمریکا، ترامپ در حال حاضر به شدت درگیر موضوع پیگرد دموکرات‌ها علیه خود است که می‌کوشند ریاست جمهوری وی را مخدوش و او را از کاخ سفید بیرون برانند. بخش عمده‌ای از انرژی رئیس جمهوری آمریکا صرف این موضوع می‌شود و لذاست که می‌بینم پمپئو وزیر خارجه و برایان هوک فرستاده ویژه در امور ایران، اشراف و حضور بیشتری نسبت موضوع داشته و رئیس جمهوری را مستقیما در جریان رویدادها می‌گذارند.

به گفته برخی منابع نزدیک به حزب جمهوری‌خواه، ترامپ در این موضوع در کنار شنیدن دیدگاه‌های تیم خود شامل پمپئو، برایان هوک، رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی، ویکتوریا کوتس معاون ویژه وی در امور خاورمیانه و از اعضای شواری امنیت ملی آمریکا، به نقطه نظرات نظامیان نیز اهمیت می‌دهد زیرا کاملا به آنها اعتماد دارد. در عین حال ترامپ برخی از اعضای خانواده خود یعنی جارید کوشنر دامادش و ایوانکا دخترش نیز مورد مشورت قرار می‌دهد.

مضافا اینکه ترامپ توجهی به نظرات سفرا و کارکنان دائمی نداشته و آنها را بیرون از دایره طرفداران خود حساب می‌کند چرا که پیشتر در کنار اوباما بودند، کار مذاکره در امر برنامه هسته‌ای را برای نظام ایران تسهیل کرده و توسعه طلبی های ایران در کشورهای خاورمیانه را پذیرفته و مبادرت به پیگرد ایران در سراسر جهان نکردند.

این در حالی است که پمپو و برایان هوک در راس امور مربوط به ایران قرار دارند. به نظر محافل نزدیک به دولت آمریکا، پمپئو ضمن حفظ روابط خوب با اعضای کنگره و شنیدن نقطه نظرات‌شان در خصوص مسائل ایران، مناسبات خوبی با نظامیان و افسران سابق ارتش داشته و از روابط مناسبی با سیا نیز برخوردار است زیرا پمپئو در سال اول ریاست جمهوری ترامپ، رئیس سیا بود.

سیاست دست به عصا

دولت آمریکا در حال حاضر رفتاری بسیار محتاطانه با پرونده ایران دارد به طوری که برایان هوک در مصاحبه‌ای ویژه با العربیه چندین بار خاطر نشان کرد که آمریکا نقشی فعال را ایفا خواهد کرد یا امریکا از تظاهرات حمایت خواهد کرد و با اپوزیسیون ایران همکاری می‌کنیم.

وی افزود: «ما در کنار ملت ایران ایستاده‌ایم زیرا این ملت، سزاوار دولتی هستند که بهتر بتواند از جانب آنها نمایندگی کند سیاست‌های ما به ثمر رسیده و بسیار به مردم ایران کمک کرده است».

هوک عنوان کرد، در چند روز گذشته با شمار زیادی از گروه‌های اپوزیسیون ایران در سراسر جهان دیدار کرده که گروه‌هایی پرشور و انرژی هستند اما در خصوص آینده ایران، اختلاف‌نظر دارند.

هوک تاکید کرد، آینده ایران از سوی ملت ایران مشخص می‌شود و دولت آمریکا ظرف چند روز گذشته، تغییری در سیاست خود نداده همچنان در انتظار بروز تغییر در رفتار رژیم نشسته و در صدد براندازی آن نیست .

ترامپ اوباما نیست

دولت آمریکا علی الظاهر در موقعیت دشواری قرار داشته و نمی‌خواهد چنین به نظر برسد که گویا صرفا نظاره‌گر رویدادها در ایران است. مسئولان آمریکایی انتقادات شدیدی را متوجه سیاست‌های دولت سابق می‌سازند خصوصا در مورد ادامه سیاست عدم دخالت در قبال اقدامات «سرکوب‌گرانه» رژیم ایران علیه تظاهرکنندگان و معترضان به تقلب در جریان انتخابات سال 88.

در عین حال آمریکایی‌ها دست‌کم حالا نمی‌خواهند به عنوان مداخله‌گر در حرکت مردمی ایران به نظر آیند زیرا اولا به نظر آنها این جنبش به تنهایی پیش می‌رود و ثانیا ایرانی‌ها نسبت به هدر رفتن پول‌های کشورشان در دخالت‌های خارجی اعتراض دارند. نکته بعدی این است که به نظر آمریکایی‌ها اعمال مجازات‌ها برای رساندن ایران به بن‌بست کنونی که در آن قرار گرفته‌، کافی بوده است.

رویداد کنونی فراتر از اعتراض به افزایش بهای سوخت است

از نگاه جمعی از محافل نزدیک به دولت ترامپ، وی و اعضای تیمش در تلاشند تا از دست زدن به اقدامات بنیادین که ممکن است باعث بروز انفجار در ایران شود، خودداری کنند زیرا بیم آن می‌رود که دامنه این انفجار در سراسر خاورمیانه امتداد یابد. به نظر این محافل، دولت آمریکا قادر به پیش‌بینی پیآمدها نیست و خواستار روند آرامتری برای هر گونه تحول در ایران می‌باشد.

این در حالی است که به گفته برایان هوک، رویدادهای جاری در ایران چیزی بیش از اعتراض‌های جانبی به رفتار نظام و اقدامی علیه افزایش بهای حامل‌های انرژی است بلکه تظاهراتی سرتاسری است که معنا و مفهوم بزرگی دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید