مقام آمریکایی: ایران حمله‌ تبلیغاتی را برای تخریب نقش سعودی در یمن رهبری می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک مقام بلند پایه در کاخ سفید آمریکا شامگاه سه‌شنبه 19 نوامبر 2019 تاکید کرد که ایران حمله‌ای تبلیغاتی را برای تخریب نقش سعودی در یمن رهبری می‌کند.

این مقام آمریکایی در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه‌های «العربیه» و«الحدث» با بیان این که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در تلاش برای پایان دادن به جنگ در یمن است و ضمن اشاره به نقش ویرانگر ایران در منطقه از شبه‌نظامیان حوثی خواست تا به اطراف خود بنگرند و ببینند که چه بر سر لبنان، عراق و سوریه آمده است تا خوب مطمئن شوند که آیا این چیزی است که آنها در آینده می‌خواهند.

مقام آمریکایی همچنین ضمن دفاع از موضع پادشاهی عربی سعودی گفت: «اگر اقدامات تحریک‌آمیز ایران در یمن نبود سعودی هیچ‌‌گاه در آنجا دخالت نمی‌کرد».

این مسئول آمریکایی افزود، حتی اگر سعودی از یمن عقب‌نشینی کند حوثی‌ها به حملات خود علیه خاک سعودی ادامه خواهند داد.

این مقام آمریکایی که در کاخ سفید سخن می‌گفت، در اشاره به سیاست گرسنه‌ نگهداشتن مردم که حوثی‌ها در یمن دنبال می‌کنند، افزود: «معتقدم که حوثی‌ها و شرکای ایرانی‌شان با دست‌آویز قرار دادن دردها و رنج‌های انسانی حمله‌ای تبلیغاتی را برای تخریب نقش سعودی در یمن به راه انداخته‌اند».

او در ادامه توضیح داد: «علی رغم این‌که سعودی‌ها هیچ‌گاه به طور مثال، طرف‌های مسئول دریافت کننده کمک‌های غذایی در بندر الحدیده یمن را تعیین نکرده‌ و تاکنون این حوثی‌ها و ایرانی‌ها بودند که در این‌باره تصمیم گرفته‌اند»، گفت که باید هر گونه سرزنشی در این زمینه را متوجه‌‌ ایران و حوثی‌ها کرد.

مقام کاخ سفید در ادامه تاکید کرد: «شبه‌نظامیان حوثی ایران را به عنوان طرفی اختیار کردند که از آنها حمایت می‌کند، و ایران نیز در مقابل یمن را سکوی حملات خود قرار داده است».

در ارتباط با حمله به تاسیسات نفتی شرکت آرامکوی سعودی در سپتامبر این مقام آمریکایی توضیح داد: «ایران به روشی ناباورانه تلاش کرد تا بر حوثی‌ها فشار آورد که مسئولیت آن حمله را به عهده گیرند و این در حالی است که حوثی‌ها ‌چنین فناوری پیشرفته‌ای را برای انجام آن حمله در اختیار نداشتند».

این مقام کاخ سفید در پایان گفت‌وگوی اختصاصی خود اظهار داشت که «حوثی‌ها خواستار مشارکت ایران شدند و این آنها را به سویی نامعلوم سوق خواهد داد».

او همچنین با اشاره به این‌که هم‌پیمانی با رژیم ایران هر طرفی را به سرنوشتی نامعلوم سوق خواهد داد، گفت که مردم لبنان دریافتند که ایران آنها را به کدام سو سوق خواهد داد و همین‌طور مردم ایران نیز دریافته‌اند که در سایه این رژیم به سرنوشتی نامعلوم دچار شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید