عبور ناو هواپیمابر آمریکایی از تنگه هرمز علی‌رغم تنش‌های مستمر با ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با بالاگرفتن تنش‌های میان آمریکا و ایران نیروی دریایی ایالات متحده بامداد چهارشنبه 20 نوامبر 2019 اعلام کرد ناو هواپیمابر ابراهام لینکلن سه‌شنبه از تنگه هرمز عبور کرده است.

به گزارش خبرگزاری‌ها فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا عکسی از ناو هواپیمابر آمریکایی ابراهام لینکلن در حال گذر از تنگه هرمز به همراه سه ناو جنگی دیگر را بر شبکه اجتماعی «توئیتر» منتشر کرد.

تنگه استراتژیک هرمز بخشی از آبراه بین‌المللی میان کشورهای ایران و امارات متحده عربی است و یک پنجم نفت تولیدی جهان از این تنگه صادر می‌شود.

بنا به خبرگزاری فرانسه یک مقام مسئول در وزارت دفاع آمریکا پنتاگون که خواست نامش فاش نشود گفت که در این زمینه ارتباط‌هایی «حرفه‌ای» میان ناوهواپیمابر آمریکایی و گارد ساحلی ایران برقرار شده است.

از زمانی که ایران یک پهپاد آمریکایی را در ماه ژوئن گذشته سرنگون کرد این اولین باری است که یک گروه ناوهواپیمابر آمریکایی از تنگه هرمز می‌گذرد.

در ماه ژوئن گذشته ایران علاوه بر سرنگونی پهپاد آمریکایی به دو نفتکش در منطقه نیز حمله کرد اما مقامات تهران هر گونه مسئولیت خود در رابطه با این حملات را تکذیب کردند.

این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا سه‌شنبه پیش از این در نامه‌ای رسما به کنگره اطلاع داد 3000 سرباز آمریکایی را به سعودی اعزام کرده است.

به گزارش خبرگزاری‌ها دونالد ترامپ در نامه‌ای به کنگره آمریکا گفت: «ایران به تهدیدهایش علیه امنیت منطقه و به ویژه هدف قرار دادن تاسیسات نفتی ادامه می‌دهد».

شایان ذکر است حوثی‌ها با حمایت ایران و با استفاده از موشک‌های بالستیک و پهپادهای ساخت ایران در سال‌های اخیر برای ضربه زدن به مناطق مسکونی، منابع و تاسیسات انرژی سعودی تلاش کرده‌اند.

ترامپ سه‌شنبه در نامه‌ای به کنگره اعلام کرد «همان‌طور که در 22 ژوئیه اطلاع داده بودم نیروهایی را برای مقابله با رفتار خصمانه ایران اعزام کردیم».

دولت دونالد ترامپ پس از خروج از توافق هسته‌ای 2015 با هدف فشار حداکثری بر ایران برای ممانعت از برنامه‌های هسته‌ای و موشکی و بازداشتن آن از دخالت در امور کشورهای منطقه تحریم‌های سختی را بر این کشور اعمال کرد.

ترامپ همچنین درباره استقرار 3000 تن از نیروهای آمریکایی در خاک سعودی گفت: «دستور دادم تا نیروهایی آمریکایی برای تقویت پدافند هوایی منطقه و بازدارندگی در برابر تحریک‌های ایران مستقر شوند».

ترامپ توضیح داد که استقرار نیروهای آمریکایی اضافی در سعودی شامل «سامانه‌های راداری و موشکی برای تقویت توانمندی‌های دفاعی» است.

از سویی ایران از روز جمعه گذشته شاهد تظاهرات سراسر گسترده‌ای در اعتراض به افزایش قیمت‌های انواع سوخت بوده است که در پی کاربرد خشونت مفرط از سوی پلیس علیه تظاهرکنندگان تاکنون صدها کشته و هزاران زخمی بر جای گذاشته است.

در همین راستا آمریکا از تظاهرکنندگان ایرانی اعلام حمایت کرده و خواستار توقف خشونت‌ها علیه معترضان شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size