ترامپ در دیدار با اردوغان: آتش‌بس سوریه پایدار است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا در دیدار با همتای ترکیه‌ای‌اش رجب طیب اردوغان گفت که آتش‌بس در سوریه به شکل خوبی پایدار است.

ترامپ به اشاره به حضور تعدادی از سربازان آمریکایی برای حفاظت از نفت سوریه، گفت: «به نظر می‌رسد کُردها در سوریه راضی باشند.»

او همچنین گفت که ترکیه بیش از 100 پیکارجوبی داعش را در زندان‌های خود دارد.

رئیس‌جمهوری آمریکا به سامانه دفاع موشکی اس 400 که ترکیه از روسیه خریده نیز اشاره کرد و گفت پرونده این سامانه نیز بخشی از مذاکرات با اردوغان خواهد بود.

سفر رجب طیب اردوغان به واشنگتن با انتقادهایی در آمریکا و در مجلس نمایندگان این کشور مواجه شد. مایکل کول عضو کنگره آمریکا از ترکیه خواست فورا از خاک سوریه خارج شود و گفت که او مهمانانی که ارزش‌های آمریکا را نادیده می‌گیرند، به حضور نمی‌پذیرد.

سناتور جاش هولی، عضو کمیته نیروهای مسلح مجلس نیز گفت: «از زمان روی کار آمدن اردوغان در ترکیه، این کشور روند دور شدن از پیمان ناتو را آغاز کرد. آمریکایی‌های می‌خواهند ترکیه همپیمان آنها باقی بماند اما دوست نگاه داشتن ترکیه دوران اردوغان، کار دشواری است.»

شیلا جاکسون، نماینده واشنگتن دی سی در کنگره آمریکا نیز گفت از اینکه اردوغان به شکل رسمی برای سفر به واشنگتن دعوت شده «احساس غم» می‌کند. او گفت که احساسات عمیقی در قبال ملت ترکیه و وجود آنکارا در پیمان ناتو دارد «اما رئیس‌جمهوری آنها در پی تخریب چهره ملت ترکیه است که خواستار آزادی، دموکراسی و عدالت است.»

شیلا جاکسون از اردوغان خواست زندانیان سیاسی، روزنامه‌نگاران و دانشگاهیانی که در زندان‌های ترکیه به سر می‌برند را آزاد کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید