اردوغان: ترکیه پس از خروج سایر کشورها از سوریه عقب‌نشینی نخواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در اظهاراتی که شامگاه جمعه 8 نوامبر انتشار شد، تاکید کرد کشورش پس از خروج سایر کشورها از سوریه عقب‌نشینی نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اردوغان در توضیحی درباره یورش نظامی کشورش به شمال سوریه گفت، نیروهای ترکیه تا زمانی که جنگجویان کُرد به طور کامل از آن منطقه بروند به حملاتشان از طریق مرزها علیه آنها ادامه خواهد داد.

ترکیه سومین یورش نظامی خود را ماه گذشته آغاز کرد تا یگان‌های مدافع خلق کُرد را از مرزهای مشترکش با سوریه دور کرده تا منطقه امنی را برای اسکان مجدد 2 میلیون پناه‌جوی سوری ایجاد کند.

اردوغان در هنگام بازگشت از سفر به مجارستان به خبرنگارانی که او را در هواپیما همراهی می‌کردند گفت، ترکیه تنها زمانی از سوریه خارج خواهد شد که سایر کشورها نیز این کشور را ترک کنند.

او گفت که حمله نظامی ترکیه تا خروج کامل جنگجویان کُرد از مناطق مرزی ادامه خواهد یافت.

او در ادامه توضیح داد: «تا عقب‌نشینی آخرین تروریست از منطقه حملاتمان را متوقف نخواهیم کرد».

اشاره اردوغان به یگان مدافع خلق کُرد است که بخش اصلی نیروهای سوریه دمکراتیک مورد حمایت ایالات متحده امریکا را تشکیل می‌دهند اما آنکارا آنها را سازمانی تروریستی قلمداد کرده است.

اردوغان همچنین در اظهاراتش به شبکه تلویزیونی NTV افزود «تا خروج سایر کشورها از این‌جا نخواهیم رفت»

بنا به توافق میان ترکیه و روسیه نیروهای این دو کشور اقدام به انجام گشت‌زنی‌های نظامی مشترکی در امتداد مرزهای ترکیه و سوریه می‌کنند. این نیروها جمعه سومین دور از گشت‌‌زنی‌های مشترک خود را انجام داده‌اند.

در همین راستا سخنگوی نیروهای سوریه دمکراتیک گفت که نیروهای ترکیه علیه بعضی از غیرنظامیانی که علیه این گشت‌زنی‌ها اعتراض کرده‌اند بمب‌های گاز اشک‌آور شلیک کرده است.

مصطفی بالی سخنگوی نیروهای سوریه دمکراتیک در شبکه «توئیتر» نوشت که نیروهای ترکیه غیرنظامیان معترض به گشت‌زنی‌ها را علی‌رغم این‌که اعتراض آنها مسالمت‌آمیز بوده با بمب‌های گاز اشک‌آور هدف قرار داده و 10 تن از آنها را مجروح کرده است.

از سوی وزارت دفاع ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که سومین دور از گشت‌زنی‌های مشترک ترکیه و روسیه به طور کامل در امتداد 88 کیلومتر و تا عمق 10 کیلومتری در دورترین بخش‌های مرزی در ناحیه شرق انجام شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید