کاهش تعهدات برجامی ایران و نگرانی اروپا از بازگشت به نقطه صفر بحران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وبگاه «دبلیو .ای. جی» اخیرا مقاله‌ای با عنوان «توسعه هسته‌ای ایران و افزایش خطر آفرینی‌ها برای توافق هسته‌ای»، منتشر کرده که طی آن با بیان تلاش‌های نافرجام اروپا در احیای راه حل دیپلماتیک برای موضوع برجام و نظر کارشناسان در خصوص اهمیت فعال شدن تاسیسات فردو، به ارزیابی فشارهای داخلی وارده بر روحانی و ترامپ پرداخته است.

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه که از طرفداران پر و پا قرص حفظ برجام است، تصمیم ایران در مورد از سرگیری غنی سازی اورانیوم در تاسیسات فردو را به باد انتقاد گرفت.

به گفته برخی منابع شرکت‌کننده در گفت و گوهای اروپائیان، مکرون رئیس جمهوری فرانسه که پیشتاز تلاش‌های این قاره برای نجات برجام بعداز خروج آمریکا بود با ادامه فشار بر شرکای اروپائی خود خواهان اعطای زمان بیشتری به روند دیپلماتیک برای یافتن راه حل بوده است .

به نظر کارشناسان هر گونه اقدام در راستای غنی سازی بیش از 20% اورانیوم می‌تواند روند تولید مواد لازم برای ساخت بمب هسته‌ای را تسهیل کند.
به گفته حسن روحانی رئیس جمهوری ایران ، تاسیسات فردو بزودی بشکل کامل فعال خواهد شد در همین رابطه مسئولان ذی ربط مبادرت به بردن کپسول 2 هزار کیلوئی حاوی گاز اورانیوم به مکان غنی سازی کردند.

به گفته کارشناسان ، فعال شدن تاسیسات فردو ، تاثیر چندانی بر روند تولید اورانیوم غنی شده نخواهد گذاشت و ایران هنوز تا رسیدن به میزان تولید مطلوب فاصله دارد اما از سر گیری غنی‌سازی در این سایت زیر زمینی، مانع بزرگی را در برابر هر گونه اقدام نظامی برای متوقف کردن ساخت سلاح هسته‌ای در این مکان ایجاد می‌کند.

از سوی دیگر دولت ایران درسطح داخلی با ابراز تردیدهای رو به افزایشی درمورد فایده عملی فعالیت دیپلماسی بین‌المللی و مشخصا توافق هسته ای روبرو است. کشورهای اروپائی تاکنون نتوانستند تحریم‌های ویرانگر آمریکا را بردارند. تحریم‌هایی که باعث بروز بحران اقتصادی در ایران و افت بهای ارز و بالارفتن قیمت‌ها شده است .

با توجه به این اوضاع که وضعیت ایران در مقایسه با دوران قبل از برجام در سال 2015 بهبودی نیافته، روحانی در معرض انتقادات تند جناح محافظه کار ایران در فاصله مانده تا انتخابات مجلس در سال آینده قرار گرفته اما تبلیغات منظم درخصوص تحولات هسته‌ای عمل در راستای منافع روحانی قرار دارد.

در حالی که ایران می‌کوشد تا تحریم‌های آمریکا علیه خود را قبل انتخابات ریاست جمهوری این کشور بردارد، ترامپ با موج انتقادات داخلی ناشی از اصرار وی برای کاستن از تعهدات نظامی آمریکا درخاورمیانه روبرو است.

به گفته جفری لوئیس مدیر برنامه شرق آسیا در انستیوی «میدل بری» از سر گیری فعالیت تاسیسات «فردو» لزوما به معنای توانمند شدن ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای نیست بلکه بیانگر عدم اهتمام این کشور به بازگشت بر سرمیز مذاکره با ترامپ برای گفت و گو با او در مورد توافقی جدید است. این روند نشان می‌دهد که بحران هسته‌ای به خانه اول یا نقطه صفر سال‌های 2002 و 2005 بازگشته است .

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید