سوئد یک عراقی را به جاسوسی علیه "اهوازی‌ها" به نفع ایران متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

دستگاه قضائی سوئد یک تبعه عراق (46 ساله) را به جاسوسی برای ایران از طریق جمع‌آوری اطلاعات درباره پناهندگان ایرانی مقیم سوئد، بلژیک و هلند محاکمه کرد.

هانس جورجین هانستروم نماینده دادستان سوئد گفت، «این مرد (بدون فاش کردن نام او) «اطلاعات خصوصی» را در مورد ایرانی‌های «عرب اهوازی» به نفع دولت ایران زیر پوشش نماینده یک روزنامه اینترنتی عربی جمع‌آوری می‌کرد.

جرمی خطرناک

هانستروم چهارشنبه امروز افزود این مرد به مدت 4 سال تا پایان فوریه 2019 فعال بود و توانست به درون اندیشکده‌های اینترنتی طرفدار اپوزیسیون رخنه کند و اطلاعات مربوط به ورود به شبکه را از طریق دستگاه‌های هدایت گر ثبت کند.

به گفته او فرد مزبور با ماموران دستگاه اطلاعاتی ایران از طریق اینترنت یا جلسات خصوصی در پاره‌ای موارد در تهران ارتباط داشت.

بعد از بازجوئی‌های اولیه از سوی یگان امنیت ملی وابسته به ستاد دادستانی سوئد و دستگاه امنیتی این کشور (سپو) که در 1700 صفحه مدون شده؛ فرد مزبور دارای تبعیت مضاعف سوئدی عراقی است در 27 فوریه گذشته دستگیر شد.

دادگاه استکهلم در اول مارس گذشته فرمان توقیف او را صادر کرد زیرا «فعالیت‌های‌اش عملا قشر ضعیف و ضربه‌پذیری را نشانه رفته بود که به آزادی‌ها و حقوق حمایت شده آنها طبق قانون اساسی سوئد، تعچی می‌کرد».

گفتنی است فرد یادشده کلیه اتهامات وارده به خود را انکار کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید