25 میلیون دلار در ازای اطلاعاتی درباره مامور ناپدید شده اف‌بی‌ای در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری امریکا دوشنبه پاداش هنگفتی بالغ بر 20 میلیون دلار در ازای اطلاعاتی درباره «رابرت لوینسون» مامور پیشین اف‌بی‌ای تعین کرد که در سال 2007 در ماموریتی رسمی در ایران ناپدید شد.

مقامات امریکائی پیش از این 5 میلیون دلار به عنوان جایزه تعیین کرده بودند که با احتساب مبلغ کنونی، این پاداش مالی مجموعا به 25میلیون دلار می‌رسد که برابر با پاداش تعیین شده قبلی از سوی دولت امریکا برای یافتن ابوبکر البغدادی است.

به گزارش پی‌بی‌اس نیوز، این در حالی است که دولت امریکا با بحرانی‌تر شدن روابط دو کشور در چهلمین سالگرد اشغال سفارت امریکا در تهران، تحریم‌های تازه‌ای علیه مسئولان عالی‌رتبه ایران به ویژه حلقه نزدیک به آیت‌الله خامنه‌ای وضع کرده است.

وزارت خزانه‌داری امریکا عنوان کرد که این تحریم‌ها علیه 9 نفر از مسئولان ایران به هدف جلوگیری از سرازیر شدن پول به شبکه‌های در سایه مشاوران خامنه‌ای در امور نظامی و خارجی است که مشکوک به دست داشتن در سرکوب ملت ایران و حمایت از تندروها هستند.

این تحریم‌ها مشمول عناصری در دفتر خامنه‌ای، نیروهای مسلح، دستگاه قضائی کشور و در عین حال علیه دو تن از افرادی اعمال می‌شود که در انفجار انجمن دوستی آرژانتین و اسرائیل در سال 1994 و همچنین انفجار مقر تفنگداران دریائی امریکا در بیروت در سال 1983 که منجر به کشته شدن 241 امریکائی شد، دست داشتند.

از سوی دیگر ایران در پاسخ به این تحریم‌ها اعلام کرد که بر تعداد سانتریفوژهای پیشرفته غنی‌سازی آورانیوم افزوده است که به گفته کارشناسان، این امر مدت زمان لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای از سوی ایران را خواهد کاست.

ناپدید شدن لوینسون

جایزه معین شده در ازای اطلاعات در باره لوینسون که با جایزه 25 میلیون دلاری قبلی برای سر البغدادی برابر است، به عنوان اهرمی برای کمک به حل معمای ناپدید شدن لوینسون می‌باشد؛ به همان شکل که تحریم‌ها به مثابه وسیله‌ای برای اعمال فشار جدید بر ایران در ارتباط با پرونده های بزرگ از جمله پرونده بازداشت شدگان امریکائی در ایران است.

به گفته وزارت خارجه امریکا لوینسون از سال 2007 با حمایت رژیم ایران به گروگان گرفته شد ولی دولت ایران هیچگاه به بازداشت او اعتراف نکرد.

گفتنی است مقامات امریکائی پیشتر جایزه‌ای 5 میلیون دلاری از طرف اف‌بی‌ای به منظور پیدا کردن لوینسون مامور سابق خود در نظر گرفته بودند که اکنون این مبلغ به 25میلیون دلار رسیده و به شخص یا اشخاصی پرداخت خواهد شد که اطلاعاتی در مورد او را در اختیار مقامات آمریکایی قرار دهند.

درد و رنج خانواده ظرف 12 سال

در همین رابطه خانواده لوینسون بعد از تعیین مبلغ پاداش مالی یادشده طی بیانه‌ای اعلام داشت "اکنون چهلمین سالروز به گروگان گرفته شدن 52 امریکائی به مدت 444 روز است اما رابرت ایفنسون 4624 روز است که در بازداشت بسر می‌برد".

در ادامه بیانیه آمده است: «رابرت لوینسون باید به میهن باز گردد و ایران نیز باید به رویه گروگان‌گیری به عنوان یک سیاست دولتی پایان دهد».
مسئولان بلندپایه امریکائی با مغتنم شمردن این مناسبت، از تهران خواستند تا به طور نا مشروط ، تمامی امریکائی‌های ناپدید شده و بازداشتی از جمله لوینسون، شیوی وانگ، سیامک نمازی و دیگران را آزاد کنند.

طولانی‌ترین دوران دستگیری

به نوشته مجله تایم، لوینسون بیش از 12 سال است که در ایران در بازداشت به سر می‌برد که این امر موجب درد و محنت شدید همسر وهفت فرزندش شده ولی همسر او هنوز امیدوار است.

تایم می‌افزاید دوران بازداشت لوینسون در ایران طولانی‌ترین دوران بازداشت در تاریخ گروگان‌های امریکائی است تا حدی که کره شمالی نیز تعامل مسامحه‌آمیزتری در مقایسه با ایران از خود نشان داده و در این اواخر سه امریکائی بازداشت شده را آزاد کرد.

داستان ناپدید شدن مامور اف‌بی‌ای

طبق گفته خانواده و بر اساس تحقیقات آسوشیتدپرس، لوینسون مامور بازنشسته اف‌بی‌ای در سال 2007 در حالی در جزیره کیش ناپدید شد که در ماموریت برای سیا بود و خانواده همواره خواهان آزادسازی او هستند.

سال گذشته خانواده لوینسون شکایتی را در دادگاه فدرال امریکا علیه ایران به جریان انداخت که به جائی نرسید.

دوج لوینسون کوچکترین فرزند وی گفت: «ما شاهد بازگشت بسیاری از گروگان‌ها به آغوش خانواده‌های‌شان بودیم اما تنها استثنا در این بین، پدر من است که بر خلاف دیگران به منزل بازنگشته است. امیدوار بودم این موضوع قدری ساده تر شود اما متاسفانه این گونه نیست».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید