تحریم‌های جدید خزانه‌داری آمریکا علیه مجتبی خامنه‌ای و «اعضای بیت رهبری»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خزانه داری امریکا دوشنبه 4 نوامبر در وبگاه خود نوشت، امریکا ، مجتبی خامنه‌ای پسر دوم رهبر ایران که مهمترین شخصیت در مدیریت دفتر رهبر انقلاب می‌باشد را مشمول مجازت‌های خود کرده است .

همچنین محمد باقری ریاست ستاد کل ارتش ایران که از افسران قدیمی سپاه پاسدارن است و 9 تن از اشخاص مرتبط با نظام نیز در لیست این مجازات‌ها قرار دارند از جمله وحید حقانیان معاونت «امور ویژه» دفتر رهبر جمهوری اسلامی و غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان فارسی وپدر زن مجتبی خامنه‌ای .

استفان منوچین وزیر خزانه داری امریکا در بیانه‌ای گفت: «این تصمیم تاثیر فوق‌العاده زیادی در محدود کردن قدرت خامنه‌ای در اجرای سیاست‌های تروریستی و سرکوب خود خواهد گذاشت».

وزارت خزانه‌داری امریکا همچنین ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه ایران و یکی از نامزدهای جانشینی احتمالی خامنه‌ای را در لیست مجازات‌ها گذاشته است. رئیسی از اعضای هیئت چهارنفره موسوم به «کمیته مرگ» بود که در سال 1988 تشکیل شد و فرمان اعدام حدود 5 هزار تن از زندانیان سیاسی را در آن دوران صادر کرد.

این تصمیم وزارت خزانه‌داری امریکا در چهلمین سالروز اشغال سفارت این کشور در تهران صادر شد .

محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر خامنه‌ای نیز مشمول این مجازت‌ها قرار گرفته که نقش پشت پرده مهمی را در ایران بازی می‌کند.

دامنه این مجازت‌ها گریبان گیر علی اکبر ولایتی مشاور رهبر ایران در امور بین‌المللی و سیاست خارجی نیز شده است که در دهه هشتاد میلادی و در دوران ریاست جمهوری خامنه‌ای، عهده‌دار منصب وزیر خارجه بود.

از جمله دیگر اشخاص مشمول این مجازت‌ها، حسین دهقان وزیر دفاع پیشین و مشاور خامنه‌ای در صنایع دفاعی و غلامعلی رشید فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء است که ستون فقرات اقتصادی سپاه پاسداران قلمداد شده و مشتمل بر بیش از 5هزار شرکت گوناگون است که در عرصه‌های تجاری، صنعتی و اقتصادی فعال هستند.

امریکا دامنه مجازت‌های خود علیه ایران را بشکلی وسعت بخشیده که شامل بخش ساختمان‌سازی شود که از دید واشنگتن، در ارتباط با سپاه پاسداران می‌باشد .

مایک پمپیو وزیر خارجه امریکا جمعه گذشته عنوان داشت بخش ساخت وساز در ایران در سیطره مستقیم و غیر مستقیم سپاه پاسداران است که امریکا آن را در لیست سازمان های تروریستی قرارداده است .

وزارت خارجه امریکا تاکید دارد در نتیجه این امر، فروش مواد خام و نیمه ساخته و گرافیت و ذغال و نرم افزار های صنعتی در صورتی که این مواد در بخش ساخت و ساز ایران مورد استفاده قرار گیرد، شامل این مجازات‌ها خواهد شد.

در تصمیمی دیگر پمپئو چهار "ماده استراتژیک" را مشخص کرد که در برنامه هسته‌ای یا نظامی یا موشک‌های بالستیک مورد استفاده قرار می‌گیرند، لذا خرید و فروش آنها مشمول مجازت می‌باشد . از جمله این مواد، لوله‌های ضد زنگ و تراشه‌های منگنز هستند.

مورگن اورتیگاس سخنگوی وزارت خارجه امریکا اعلام کرد: «اعمال مجازت‌های جدید بعد از روشن شدن این موضوع صورت گرفت که بخش ساخت‌وساز در سیطره مستقیم و یا غیر مستقیم سپاه پاسداران می باشد .

او افزود "امریکا از طریق این مجازات‌ها قادر خواهد بود تا مانع دستیابی ایران به مواد راهبردی برای سپاه پاسداران و بخش ساختمان و برنامه توسعه هسته‌ای آن شود".

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید