امریکا: ایران همچنان حامی نخست تروریسم در جهان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه امریکا در گزارش سالانه خود مربوط به تروریسم در سال 2019 آورده است که ایران همچنان حامی نخست تروریسم در جهان می باشد. در ادامه این گزارش با تاکید بر اینکه رویاروئی با تروریسم تهران برای امریکا از اولویت برخوردار است، افزوده شده: «ایران نزدیک به یک میلیارد دلار برای عوامل خود در منطقه، هزینه کرده است».

در همین رابطه ناتان سلز هماهنگ کننده مبارزه با تروریسم در وزارت خارجه امریکا، جمعه شب در کنفرانس مطبوعاتی در جمع‌بندی گزارش مزبور، توضیح داد که «سپاه پاسداران مبلغ یک میلیارد دلار را بمنظور حمایت از گروه‌های مرتبط با حزب الله و جنبش حماس هزینه کرده است».

سلز در ادامه با اشاره به اینکه مجازات‌های امریکا سایه سنگینی بر حزب الله انداخته، خاطر نشان ساخت: «ایران همچنان به روند تامین مالی گروه های تروریستی در سطح منطقه ادامه می‌دهد».

بگفته او وزارت خارجه امریکا نام 50 سازمان از جمله جبهه النصره در سوریه و داعش در افریقا را به فهرست سازمان‌های تروریستی، افزوده است.

او در رابطه با داعش گفت که کشورش تمامی تلاش خود را برای مقابله با گرگ‌های تک‌رو وابسته به این سازمان تروریستی بکار می‌بندد.

در گزارش وزارت خارجه امریکا آمده است که تاکتیک‌های تروریستی و استفاده از فناوری در سال 2018 پیشرفت کرده و جنگاوران ورزیده گروه‌هائی همانند داعش با بازگشت به کشورهایشان، خطرات و تهدیداتی جدیدی ایجاد می‌کنند.

در همین راستا، سلز که دفترش بنا به توصیه کنگره امریکا، گزارش را آماده کرده، می‌گوید: «علی رغم اینکه داعش تقریبا کلیه اراضی زیر سیطره خود را از دست داده اما ثابت کرده است که از توان خوبی برای وفق دادن خود با شرایط بویژه، در انگیزه دادن و جهت‌دهی به پیروانش از طریق اینترنت، برخوردار است».

او افزود: «تروریست‌های دارای تجربه جنگی، خطرات تازه ای را در بازگشت از مناطق درگیری در سوریه وعراق به کشورهایشان یا سفر به کشورهای دیگر، بوجود می‌آورند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید