مجلس نمایندگان آمریکا «کشتار جمعی ارامنه» را به رسمیت شناخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مجلس نمایندگان آمریکا در اقدامی تاریخی شامگاه سه‌شنبه 29 اکتبر «کشتار جمعی ارامنه» را به رسمیت شناخت.

مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت 405 رأی موافق در مقابل 11 رأی مخالف به رسمیت شناخته شدن «کشتار جمعی ارامنه» از سوی ایالات متحده را مورد تاکید قرار داد.

پس از چندین بار تلاش‌ در گذشته این اولین‌ باری است که چنین قطعنامه‌ای در کنگره آمریکا به تصویب می‌رسد.

بزرگترین جنایت‌ها

نانسی پیلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در این‌باره گفت، باعث افتخار اوست که به همکارانش در مراسم «گرامی‌داشت (یاد قربانیان) یکی از بزرگترین جنایت‌های قرن بیستم: قتل سازمان‌ یافته بیش از یک میلیون و نیم مرد، زن و کودک ارمنی به دست امپرواتوری عثمانی» پیوسته است.

ارامنه معتقدند کشتار جمعی مردم‌شان بین سال‌های 1915 و1917 اتفاق داده است مسأله‌ای که به اعتراف رسمی نزدیک به 30 کشور رسیده اما ترکیه آن را تکذیب می‌کند.

آدم شیف رئیس کمیته اطلاعات در مجلس نمایندگان آمریکا در این‌باره گفت: «طرفی در انکار کشتار جمعی ارامنه» نخواهیم بود و افزود: « 19 سال برای تصویب چنین قطعنامه‌ای جنگیدیم».

او در ادامه گفت: «ساکت نخواهیم ماند و کشتار جمعی ارامنه را از یاد نخواهیم برد».

از سویی دیگر جو بایدن معاون سابق رئیس جمهوری آمریکا از قطعنامه مجلس نمایندگان آمریکا در به رسمیت شناختن کشتار جمعی ارامنه استقبال کرد و گفت: «به رسمیت شناختن از سوی ما برای قربانیان کشتار جمعی ارامنه اعاده اعتبار خواهد کرد».

الیوت انجل رئيس کمیته امور خارجه در مجلس نمایندگان آمریکا به رسمیت شناخته شدن کشتار جمعی ارامنه را گامی ضروری دانست.

روزنامه وال استریت جورنال آمریکا پیش‌تر از آمادگی مجلس نمایندگان آمریکا برای تصویب قطعنامه‌ا‌ی خبر داد که یاد کشتار جمعی ارامنه که امپراتوری عثمانی مرتکب آن شده است را گرامی‌داشته و به رسمیت می‌شناسد.

اقدام آمریکا در به رسمیت شناختن کشتار جمعی ارامنه گامی است که حامیان آن از بین قانون‌گذاران آمریکایی می‌گویند در پی نگرانی‌ها از وقوع اعمال وحشیانه احتمالی از سوی ترکیه علیه کُردها شمال سوریه اتخاذ شده است.

موضوع به رسمیت شناختن آنچه از سال‌های 1915 تا 1923 علیه ارامنه اتفاق افتاده به عنوان کشتار جمعی برای مدتی طولانی در ایالات متحده به موضوعی جدال‌برانگیز تبدیل شده بود. این مسأله همواره برای سال‌ها محل فشار مستمر بوده و به جدالی دیپلماتیک میان قانون‌گذاران و دولت آمریکا و ترکیه به عنوان هم‌پیمان ناتو تبدیل شده بود.

کنگره آمریکا پیش از این در دهه‌های گذشته در چندین نوبت تلاش کرده بود قطعنامه‌ای مشابه این را به تصویب رساند اما به دلیل فشارهای ترکیه و دولت‌های پیشین آمریکا که همواره نگران انزوای هم‌پیمان ناتو بودند این گونه تلاش‌ها موفق نشد تا کشتار جمعی ارامنه به رسمیت شناخته شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید