دونالد ترامپ: ابوبکر البغدادی کشته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، روز یکشنبه 27 اکتبر 2019 اعلام کرد که نیروهای ویژه ارتش این کشور ابوبکر البغدادی، رهبر داعش را در روستای بریشا در حومه استان ادلب سوریه کشتند.

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که نتایج آزمایش‌های دی‌ان‌ای نشان داد فردی که نیروهای آمریکا کشته‌اند، ابوبکر البغدادی است.

ترامپ درباره جزئیات این عملیات گفت زمانی که نیروهای آمریکایی البغدادی را محاصره کردند، او شروع به گریه و دویدن کرده وارد حفره‌ای شد و هنگامی که سعی می‌کرد از دست نیروهای آمریکایی بگریزد، کمربند انفجاری خود را منفجر کرد و با 3 کودکی که همراه او بودند کشته شد.

علاوه بر 3 کودکی که به همراه البغدادی کشته شدند، دو همسر او نیز در حالی که کمربند انفجاری به خود بسته بودند، کشته شدند. 11 کودک از محل عملیات خارج شده و به جای دیگری منتقل شدند. تعدادی از پیکارجویانی که در محل عملیات بودند نیز خود را تسلیم کردند ولی تعداد بیشتری از آنها کشته شدند.

او گفت که 15 دقیقه پس از مرگ البغدادی در نتیجه انفجار کمربند انفجاری، آوار کنار زده شده و از جسد البغدادی نمونه برداری شد.

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که البغدادی مانند «یک سگ» و «یک ترسو» کشته شد. کشته شدن البغدادی اراده ایالات متحده آمریکا درباره پیگرد تروریست‌ها را نشان داد و کشتن حمزه بن لادن و البغدادی توان آمریکا را نشان داد.

دونالد ترامپ گفت که به همراه وزیر دفاع، فرماندهان ارتش و دیگر مقامات آمریکا عملیات کشتن رهبر داعش را به صورت زنده دنبال کرد.

ترامپ گفت که عملیات کشتن البغدادی بدون کمک‌های بین‌المللی ممکن نبود. او از نیروهای کُرد سوریه، روسیه، سوریه، ترکیه و عراق را به دلیل همکاری با آمریکا در عملیات کشتن البغدادی تشکر کرد. 8 هلی‌کوپتر آمریکا در عملیات کشتن البغدادی مشارکت داشتند و روسیه حریم هوایی سوریه را برای نیروهای مشارکت‌کننده در این عملیات گشود.

آمریکا اطلاعات مربوط به این عملیات را از منابع مختلفی جمع‌آوری کرد، بدون اینکه این کشور از ماهیت عملیات اطلاعی داشته باشند و یک ماه پیش اطلاعات خوبی درباره محل حضور البغدادی جمع‌آوری شد.

او گفت در عملیات کشتن البغدادی هیچ یک از نیروهای آمریکایی کشته یا زخمی نشد و تنها یک سگ آمریکایی هنگامی که قصد ورود به حفره البغدادی را داشت، زخمی شد. به گفته ترامپ همه اعضای نیروهای ویژه تیم کشتن البغدادی از محل عملیات سالم بازگشته‌اند.

رئیس‌جمهوری آمریکا فاش کرد کشورش فهرستی از جانشینان احتمالی ابوبکر البغدادی در اختیار دارد، اما حاضر به افشای نام این افراد نشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید