مجله فرانسوی حاضر نیست «توهین به شرف اردوغان» را پس بگیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مجله فرانسوی لو پوان که به دلیل انتشار تصویری از رجب‌طیب اردوغان روی جلد تحت عنوان «قاتل کُردهای سوریه» به «توهین به شرف و هیبت رئیس‌جمهوری ترکیه» متهم شده، اعلام کرد «حتی یک کلمه» از آنچه نوشته را پس نمی‌گیرد.

در پی انتشار تصویری از اردوغان تحت عنوان «قاتل کُردهای سوریه» روی جلد شماره 24 اکتبر مجله فرانسوی لو پوان (Le Point) نهاد ریاست جمهوری ترکیه از این مجله شکایت کرده و آن را متهم کرد که عباراتی به کار برده که «شرف و هیبت رئیس‌جمهوری ترکیه» را هدف قرار داده و «به او توهین کرده است.»

روز جمعه 25 اکتبر 2019 حسین ایدن، وکیل اردوغان از مجله لو پوان، اتیان گرنل سردبیر و رومان گوبیر مدیر بخش بین‌المللی این مجله، نزد دادستانی ترکیه شکایت کرده و آنها را به توهین به ریاست جمهوری ترکیه متهم کرد.

این مجله روی جلد خود اردوغان را به «پاکسازی قومی» کُردها از طریق حمله نظامی به شمال سوریه متهم کرد.

ابراهیم کالن، سخنگوی اردوغان نیز روز چهارشنبه در صفحه توئیترش از فرانسه انتقاد کرده و این کشور را به «استعمار کشورهای آفریقایی مختلف، قتل عام هزاران انسان و اقدام به برده‌فروشی» متهم کرد.

مجله لو پوان در واکنش به شکایت رجب‌طیب اردوغان، اعلام کرد: «رئیس‌جمهوری ترکیه بدون شک با آزادی مشکل دارد.»

در یادداشتی که در وبگاه لو پوان منتشر شد، آمده: «رئیس‌جمهوری ترکیه مجله را به گناه جسارت به ساحت ملوکانه‌اش تحت پیگرد قرار داده، ما از هیچ کلمه‌ای عقب‌نشینی نخواهیم کرد.»

این مجله همچنین یادآوری کرد که اردوغان پیش از با نیروهای پیشین داعش و القاعده قراردادهایی بسته تا «اعمال ناشایست» او را انجام دهند.

اتیان گرنل، سردبیر لو پوان گفت که در سال 2018 و پس از دیکتاتور نامیدن اردوغان، تهدید به مرگ شده و پلاکاردهای تبلیغاتی این مجله پاره شده و فروشندگان آن نیز تهدید شدند.

گرنل گفت: «اردوغان بسیاری از روزنامه‌نگاران ترکیه را به زندان انداخت و گمان می‌کند شاید حملات سرکوبگرانه‌اش در کشوری [فرانسه] که رسانه‌ها در آن آزاد هستند نیز انجام شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید