ترکیه: با پایان یافتن آتش‌بس عملیات نظامی را از سر نخواهیم گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ترکیه چهارشنبه 23 اکتبر ضمن اشاره به این‌که آمریکا به آنکارا اطلاع داده، عقب‌نشینی نیروهای کُرد از مناطق مرزی به پایان رسیده، اعلام کرد که با پایان یافتن آتش‌بس نیازی به ازسرگیری حمله علیه جنگجویان مسلح کُرد در شمال شرق سوریه نیست.

به گزارش خبرگزاری‌ها، وزارت دفاع ترکیه در بیانیه‌ای گفت: «در مرحله کنونی، نیازی به انجام عملیات جدید نیست».

مهلت آتش‌بس 120 ساعته‌ای که در نتیجه مذاکرات هیأت آمریکایی میان ترکیه و نیروهای کُرد حاصل شده و به جنگجویان کُرد این اجازه را می‌داد که از منطقه امن مورد توافق آنکارا و واشینگتن عقب‌نشینی کنند سه‌شنبه رأس ساعت 19:00 به وقت گرینویچ به پایان رسید.

یک مقام آمریکایی اعلام کرد که نیروهای کُرد سوری سه‌شنبه به ایالات متحده اطلاع دادند که آنها پیش از پایان مهلت تعیین شده برای آتش‌بس مورد توافق از سوی آنکارا و واشینگتن به طور کامل از منطقه امن مورد نظر ترکیه در شمال سوریه عقب‌نشینی کرده‌اند.

این مقام مسئول آمریکایی که خواست نامش فاش نشود یادآور شد که مظلوم عبدی فرمانده «نیروهای سوریه دمکراتیک» در نامه‌ای به مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا عقب‌نشینی «تمامی نیروهای یگان‌های مدافع خلق (کُرد)» از منطقه را به او اطلاع داده است.

تاکید نیروهای سوریه دمکراتیک بر پایبندی به توافق آتش‌بس

نیروهای سوریه دمکراتیک سه‌شنبه بنا به تاکید یک مقام کُرد اعلام کردند که به طور کامل به اجرای توافق آتش‌بس با طرف ترکیه‌ای پایبند بوده و در این راستا جنگجویان را از محدوده مرزی مورد توافق، خارج کرده‌اند.

ریدور خلیل یکی از رهبران نیروهای کُردی در شمال سوریه گفت: «به طور کامل با آتش‌بس اعلام شده از سوی ترکیه و بر حسب موافقت‌نامه بین آنها و ایالات متحده پایبند بودیم و همچنین اقدام به عقب‌نشینی تمامی نیروهای نظامی و امنیتی‌مان از منطقه عملیات نظامی کردیم که از منطقه رأس العین در شرق تا تل ابیض در غرب امتداد یافته است».

شایان ذکر است تنها دو روز پس از خروج نیروهای آمریکایی از مناطق مرزی شمال سوریه، ترکیه به همراه گروه‌های سوری مورد حمایت خود از روز 9 اکتبر جاری حمله‌ای را علیه جنگجویان کُرد مورد حمایت ایالات متحده آمریکا در شمال سوریه آغاز کردند.

روز یکشنبه با عقب‌نشینی آخرین گروه از جنگجویان کُرد، یگان‌های هجومی خط مقدم ترکیه توانستند ضمن پیشروی سریع بر نوار مرزی به طول 120کیلومتر که از تل ابیض (الرقه) تا منطقه رأس العین امتداد یافته کنترل یابند.

توافقی که روز پنج‌شنبه گذشته میان مایک پنس معاون رئيس جمهوری آمریکا و مقامات ترکیه‌ای درباره «تعلیق 120 ساعته عملیات جنگی ترکیه در شمال سوریه» حاصل شد شامگاه سه‌شنبه رأس ساعت 9:00 به وقت گرینویچ به پایان رسید تا عقب‌نشینی کُردها از «منطقه حائل امن» تا عمق 32 کیلومتری در خاک سوریه انجام شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید