مایک پمپئو: اگر لازم شود ترامپ برای اقدام نظامی علیه ترکیه آماده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا سه‌شنبه 22 اکتبر 2019 تاکید کرد که اگر لازم شود دونالد ترامپ برای کاربرد نیروی (نظامی) علیه ترکیه آمادگی کامل دارد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتی به شبکه تلویزیونی آمریکایی CNBC گفت، واشینگتن صلح را بر جنگ ترجیح می‌دهد اما اگر نیاز به اقدام نظامی باشد ترامپ کاملا آمادگی آن را دارد.

رئیس جمهوری آمریکا پیش‌تر در مورد پرونده سوریه و یک روز قبل از خاتمه مهلت آتش‌بس گفته بود که آتش‌بس در شمال سوریه با وجود برخی نقص‌های جزئی همچنان پابرجا است.

ترامپ افزود که او نمی‌خواهد ترکیه را چنانچه به توافق پایبند نباشد به تحریم‌ها تهدید کند، زیرا که او معتقد است که ترکیه به توافق آتش‌بس پایبند خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین افزود: «اگر ترکیه به شکل اشتباهی رفتار کند، ایالات متحده تعرفه‌هایی گمرکی را بر کالاهای آن وضع و تحریم‌هایی را بر آن اعمال خواهد کرد».

ترامپ در کاخ سفید و طی نشست اعضای دولتش به خبرنگاران گفت، ایالات متحده هرگز تعهدی به کُردها نداده که برای حمایت از آنها «400 سال» در منطقه بماند.

ترامپ همچنین ضمن اعلام این‌ که او نمی‌خواهد نیروهای آمریکایی را در سوریه باقی بگذارد، افزود که تعداد محدودی از سربازان آمریکایی در سوریه خواهند ماند که بعضی از آنها در مرز سوریه با اردن مستقر و ما بقی به محافظت از میادین نفتی خواهند پرداخت.

پایان آتش‌بس

این در حالی است که منابع نظامی ترکیه دوشنبه اعلام کردند که توافق آتش‌بس 120 ساعته حاصله میان آنکارا و واشینگتن برای اجازه دادن به جنگجویان مسلح کُرد برای عقب نشینی از مواضع‌شان در شمال شرق سوریه رأس ساعت 19:00 به وقت گرینویچ به پایان می‌رسد.

این منابع نظامی اعلام کردند که توافق آتش‌بس از روز پنج‌شنبه راس ساعت 22:00 به وقت محلی آغاز و روز سه‌شنبه راس ساعت 22:00 به وقت محلی شمال سوریه پایان خواهد پذیرفت.

این منابع همچنین تاکید کردند، منطقه امنی که آنکارا خواهان ایجاد آن در طول مرزهایش با سوریه است در مرحله اول شامل 120 کیلومتر از تل ابیض تا رأس العین است که قرار است در مراحل بعدی تا امتداد 444 کیلومتر ادامه یابد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید