کنترل هوایی آمریکا بر بازداشتگاه‌های عناصر داعش در شمال سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

علی‌رغم توافق حاصله میان آمریکا و ترکیه درباره اعلام آتش‌بس در شمال سوریه، ایالات متحده اما همچنان به مراقبت‌های هوایی از این منطقه ادامه می‌دهد.

در این راستا یک مقام دفاعی آمریکایی که خواست نامش فاش نشود شامگاه جمعه 18 اکتبر به خبرگزاری رویترز گفت که ایالات متحده به عملیات‌های کنترل هوایی خود بر مناطق شمال شرق سوریه به منظور زیر نظر گرفتن بازداشتگاه‌هایی که زندانیان داعشی در آن نگهداری می‌شوند, ادامه خواهد داد.

از سویی مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا که امروز شنبه به خاورمیانه و بروکسل سفر می‌کند، طی روزهای آینده مسائلی از قبیل آینده عملیات مبارزه با گروه داعش و ضرورت محافظت از امنیت زندانیان این گروه‌ را بررسی خواهد کرد.

وزیر دفاع آمریکا روز گذشته گفت که به خلوصی آکار همتای ترکیه‌ای خود مسئولیت آنکارا در محافظت از امنیت زندانیان داعشی در مناطقی که در محدوده عملیات نظامی ترکیه واقع شده را به او گوشزد کرده است.

او گفت در این راستا همچنین بر ضرورت پایبندی ترکیه به توافق آتش‌بس و تضمین امنیت ساکنان در مناطقی که نیروهای ترکیه به کنترل گرفته‌اند، نیز تاکید شد.

وزیر دفاع آمریکا همچنین ضرورت محافظت از اقلیت‌های دینی و قومی در منطقه را یادآور شد که بنا به گفته او همواره به عنوان محور اهتمام آمریکا خواهند بود.

همچنین اسپر آتش‌بس اعلام شده در شمال سوریه را گامی ضروری برای محافظت از این ساکنان در معرض خطر، دانست.

فرار تعدادی از عناصر داعش

شایان ذکر است پیش از این وزارت دفاع آمریکا پنتاگون به شدت یورش نظامی ترکیه علیه گروه‌های مسلح کُرد در شمال شرق سوریه را «غیر قابل پذیرش» دانسته و محکوم کرد.

پنتاگون این حمله نظامی ترکیه را باعث «فراری شدن تعدادی از بازداشت شدگان خطرناک» وابسته به گروه داعش دانست.

وزیر دفاع آمریکا 4 روز پیش در بیانیه‌ای اعلام کرد که واشینگتن از پیمان آتلانتیک شمالی ناتو خواهد خواست تا اقداماتی را علیه ترکیه و به دلیل تضعیف «ماموریت بین‌المللی مبارزه با داعش» توسط این کشور اتخاذ کند.

از طرفی نیروهای سوریه دمکراتیک هم‌پیمان آمریکا نیز چند روز پیش نسبت به خطر عناصر داعشی بازداشتی هشدار داده بودند و تهدید کردند که با وجود یورش نظامی ترکیه به شمال سوریه دیگر محافظت از آن بازداشتگاه‌ها ضمن اولویت‌‌‌های آنها نخواهد ماند.

پیش از این هم تعدادی از کشورهای اروپایی و در رأس آنها فرانسه نسبت به خطر یورش نظامی ترکیه به شمال سوریه بر مسأله عناصر داعشی بازداشتی در بازداشتگاه‌های وابسته به نیروهای سوریه دمکراتیک هشدار داده بودند.

جان لودریان وزیر خارجه فرانسه نیز در همین راستا گفته بود که یورش ترکیه به شمال سوریه نتایج چندین سال مبارزه با‌ گروه «داعش» را از بین خواهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید