معاون ترامپ: نیروهای ترکیه از شمال سوریه عقب‌نشینی می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پنس معاون رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، روز پنج‌شنبه از توافق میان ایالات متحده و ترکیه درباره خروج نیروهای آنکارا از شمال سوریه خبر داد.

پنس که از داخل سفارت آمریكا در آنكارا سخن می‌گفت یادآور شد که واشنگتن و ترکیه بر سر برقراری آتش‌بس در سوریه توافق کردند.

او با تأکید بر پایبندی ترکیه به برقراری آتش بس کامل و کمک به اقلیت‌های مذهبی در مناطق آسیب دیده گفت: «عملیات نظامی به مدت 120 ساعت متوقف خواهد شد و آمریکا عقب‌نشیی نیروهای حمایت خلق کرد را تسهیل می‌كند.»

معاون رئیس‌جمهوری آمریكا متعهد شد كه پس از اتمام خروج ارتش ترکیه از شمال سوریه، تحریم‌ها را علیه آنکارا لغو خواهد کرد، او در ادامه افزود: «دیگر تحریم‌های بیشتری بر آنكارا اعمال نخواهد شد.»

پنس بیان کرد که نیروهای کُرد به فاصله 20 مایلی از منطقه مرزی با ترکیه عقب‌نشینی خواهند کرد.

معاون رئیس جمهوری آمریکا فاش كرد كه بحث و گفت‌وگو با اردوغان حدود 5 ساعت به درازا انجامید و او متقاعد شده است كه این توافق اهداف مورد نظر ترکیه را محقق خواهد کرد.

از سوی دیگر، پومپئو، وزیر امور خارجه آمریكا، در كنفرانس مطبوعاتی مشترک با پنس، یادآور شد که این آتش‌بس زمینه حمایت از حقوق اقلیت‌ها در شمال سوریه را فراهم می‌آورد.

معاون رئیس‌جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه، جهت تلاش برای دستیابی به آتش‌بس و متوقف کردن حمله ترکیه به شمال سوریه با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، گفت‌وگو کرد.

خبرنگار العربیه و الحدث گزارش داد که این نشست با حضور پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، همتای ترك او چاووش اغلو و شماری از مقامات ترکیه حدودا 80 دقیقه به طول انجامید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید