فرانسه بازداشت روح‌الله زم و رولان مارشال را به شدت محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه فرانسه روز چهارشنبه، 16 اکتبر، با صدور بیانیه‌ای بازداشت روح‌الله زم مدیر سایت آمدنیوز و زندانی کردن رولان مارشال، پژوهشگر فرانسوی، در ایران را به شدت محکوم کرد.

پاریس ضمن تایید بازداشت مارشال از تهران خواست تا به این وضع «غیرقابل قبول» پایان دهد.

وزارت امور خارجه فرانسه در بیانیه خود یادآور شد که روح‌الله زم پناهنده فرانسه است و از حق ورود و خروج آزادانه به این کشور برخوردار است.
این وزارتخانه همچنین اعلام کرد که از وضعیت روح‌الله زم، مؤسس وب‌سایت آمدنیوز، اطلاعات دقیقی در دست ندارد، اما تلاش دارد تا در این زمینه کسب اطلاعات کند.

مهسا رازانی، همسر روح‌الله زم، گفته که او در سفر به بغداد ربوده شده است.

روزنامه فرانسوی فیگارو، روز گذشته ضمن گزارشی جزئیاتی از چگونگی دستگیری روح‌الله زم را اریه کرد، مدیر کانال تلگرامی «آمدنیوز»، به نقل از منابع خود نوشته بود که زم در سفر به عراق دستگیر شده و سرویس‌های اطلاعاتی فرانسه با جلوگیری نکردن از این سفر، کار دستگیری او را تسهیل کردند.

سپاه پاسداران ایران روز دوشنبه 14 اکتبر 2019 با انتشار بیانه‌ای اعلام کرد روح‌الله زم، بنیانگذار سایت آمدنیوز را در یک «عملیات اطلاعاتی غافگیرکننده» دستگیر کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا در بیانیه سپاه پاسداران آمده که «سازمان اطلاعات سپاه، در این عملیات حرفه‌ای، هوشمندانه و چند وجهی با به کارگیری روش‌های نوین اطلاعاتی و شگردهای ابتکاری، سرویس‌های بیگانه را مدیریت و فریب داد» و روح‌الله زم را دستگیر کرد.

در این بیانیه زم متهم «عملیات روانی گسترده‌ای برای اختلاف افکنی در ارکان نظام اسلامی، ایران هراسی، دروغ پردازی، القای شبهه در نسل جوان نسبت به عقاید و باورهای دینی و تبلیغ و فراهم‌سازی زمینه‌های اقدامات خشونت بار و تروریستی؛ ایجاد آشوب و ناآرامی در کشور را اداره می‌کرد.»

زم پیش از این پیام‌های صوتی حاوی تهدیداتی از سوی ایران دریافت و آنها را منتشر کرده بود. او در آن زمان نوشت که «افراد قابل اعتمادی با من تماس گرفته و قسم خورده‌اند که سپاه قدس، وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه در عملیات مشترکی در پی ربودن او هستند تا شکاف‌های اطلاعاتی را از طریق ربودن یا کشتن او پر کنند.»

روح‌الله زم فرزند محمد‌علی زم، یکی از چهره‌های شاخص نظام است که ریاست چند نهاد فرهنگی را بر عهده داشت. روح الله زم هزاران سند محرمانه از اسناد را منتشر کرد که اسرار نظام ایران و فساد و جنگ قدرت درون نهادهای ایران فاش می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید