.
.
.

سفر قریب‌الوقوع معاون ترامپ به ترکیه برای گفت‌وگو درباره تحولات سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا سه‌شنبه 15 اکتبر اعلام کرد که او به زودی برای انجام گفت‌وگوهایی درباره تحولات سوریه به ترکیه خواهد رفت.

به گزارش خبرگزاری‌ فرانس پرس، مایک پنس معاون رئيس جمهوری آمریکا بامداد سه‌شنبه اعلام کرد که ترامپ شامگاه دوشنبه طی گفت‌‍وگویی تلفنی از رجب طیب اردوغان همتای ترکیه‌ای‌اش خواست تا «برای یورش نظامی به سوریه حد گذاشته و فورا آتش‌بس اعلام کند».

مایک پنس همچنین در کاخ سفید به خبرنگاران گفت که ترامپ نیز از اردوغان خواسته تا با «نیروهای کُرد در سوریه مذاکره کند».

مایک پنس در این‌باره توضیح داد و گفت که «رئیس جمهوری (ترامپ) امروز به طور کاملا قاطعانه‌ای با اردوغان تلفنی گفت‌وگو کرد».

مایک پنس همچنین افزود که او بنابه درخواست دونالد ترامپ به زودی عازم ترکیه خواهد شد تا با مقامات این کشور درباره پرونده سوریه گفت‌وگو کند.

بنا به اظهارات معاون رئیس جمهوری آمریکا اردوغان در این گفت‌گوی تلفنی به ترامپ تعهد داده که «حمله‌ای به شهر کوبانی صورت نگیرد».

اظهارات مایک پنس پس از آن مطرح می‌شود که وزارت خزانه‌داری آمریکا شامگاه دوشنبه اعلام کرد دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا فرمان اعمال تحریم‌هایی علیه ترکیه را صادر کرده که تاکنون شامل دو وزارتخانه و 3 تن از وزرای ترکیه‌ای شده است.

بنا به اعلام وزارت خزانه‌داری آمریکا، این تحریم‌ها با هدف مجبور ساختن رجب طیب اردوغان رئيس جمهوری ترکیه به «پایان فوری یورش» نظامی کشورش به نیروهای کُرد در مناطق شمال شرق سوریه اعمال می‌شود.

وزارت خزانه‌داری آمریکا با صدور بیانیه‌ای گفت که این تحریم‌ها شامل وزارت‌خانه‌های دفاع و انرژی و همچنین وزرای انرژی، دفاع و کشور ترکیه است.

بنا به این تحریم‌ها مقامات وزارتخانه‌های دفاع، انرژی و کشور ترکیه از این پس از ورود به ایالات متحده و انجام هر گونه تعاملات مالی با دولار آمریکا منع می‌شوند و اموال آنها در ایالات متحده نیز در صورت وجود بلوکه خواهند شد.

این تحریم‌ها به موجب فرمان اجرایی که به طور همزمان از سوی ترامپ امضا شده اعمال می‌شوند.

در این فرمان ترامپ مجوز اعمال تحریم‌ بر تعداد خیلی زیادی از مسئولان ترکیه‌ای را صادر کرد که در اعمالی نقش دارند که غیرنظامیان را در معرض خطر داده و یا ثبات در شمال شرق سوریه را برهم می‌زند.

بنا به این بیانیه دولت آمریکا به رهبری ترامپ در شرایط کنونی تصمیم گرفته تا اعمال این تحریم‌ها تنها علیه دو وزارتخانه و 3 وزیر ترکیه‌ای محدود بماند.