اعمال تحریم‌های «مقدماتی» آمریکا علیه ترکیه به شمول 3 وزیر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خزانه‌داری آمریکا شامگاه دوشنبه 14 اکتبر اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، فرمان اعمال تحریم‌هایی علیه ترکیه را صادر کرده که تاکنون شامل دو وزارتخانه و 3 تن از وزرای این کشور شده تا رجب طیب اردوغان رئيس جمهوری این کشور را به «پایان فوری یورش» نظامی آنکارا به نیروهای کُرد در مناطق شمال شرق سوریه مجبور کند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، وزارت خزانه‌داری آمریکا با صدور بیانیه‌ای گفت، این تحریم‌ها شامل وزارت‌خانه‌های دفاع، انرژی و همچنین وزرای انرژی، دفاع و وزیر کشور ترکیه است که از این پس از ورود به ایالات متحده و انجام هر گونه معامله مالی با دولار آمریکا منع می‌شوند، براساس این تحریم‌ها، اموال آنها در ایالات متحده در صورت وجود بلوکه خواهد شد.

این تحریم‌ها به موجب فرمان اجرایی که به طور همزمان از سوی ترامپ امضا شده اعمال می‌شوند.

در این فرمان ترامپ مجوز اعمال تحریم‌ بر تعداد زیادی از مسئولان ترکیه‌ای را صادر کرد که در اعمالی نقش دارند که غیرنظامیان را در معرض خطر قرار داده و ثبات در شمال شرق سوریه را برهم می‌زند.

بنا به این بیانیه، دولت آمریکا به رهبری ترامپ در شرایط کنونی تصمیم گرفته تا اعمال این تحریم‌ها تنها علیه دو وزارتخانه و 3 وزیر ترکیه‌ای محدود بماند.

از سویی، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: «اگر عملیات (نظامی) ترکیه ادامه یابد به بحران انسانی اساسا خطرناکی دامن می‌زند که همراه با پیآمدهای احتمالی وخیمی در حال گسترش است».

پمپئو ادامه داد: «برای اجتناب از اعمال تحریم‌های بیشتر به موجب این فرمان اجرایی جدید، ترکیه باید فورا به یورش یکجانبه خود به شمال شرق سوریه پایان داده و گفتگوها با ایالات متحده درباره امنیت در منطقه را ازسر گیرد».

از سویی دیگر کنگره آمریکا نیز به اعمال تحریم‌های اقتصادی گسترده‌ای علیه ترکیه تهدید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید