موگرینی: در مورد اقدامات تقابلی علیه ترکیه بحث می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دوشنبه 14 اکتبر در نشست شورای وزیران خارجه این اتحادیه در لوکزمبورگ، گفت که در مورد اقدامات تقابلی علیه ترکیه بحث می‌شود.

به گزارش منابع خبری، موگرینی گفت، در نشست امروز وزیران خارجه این اتحادیه، در مورد احتمال تحریم ترکیه به دلیل اقدام نظامی در شمال سوریه بحث می‌شود.

موگرینی گفت: «گیئر پدرسن نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه هم در این نشست حضور خواهد داشت و دستور کار اصلی نشست امروز عملیات ترکیه در شمال سوریه است».

وی افزود: «با او صحبت خواهیم کرد تا ببینیم چطور می‌توانیم با وجود این تشدید دوباره درگیری نظامی، به حراست از روند سیاسی در سوریه کمک کنیم.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه داد: «و همانطور که در جریان هستید، کشورهای عضو در این مورد بحث خواهند کرد که درباره برخی از تدابیری که در ارتباط با فعالیت نظامی ترکیه در سوریه و همچنین حفاری‌ها در قبرس روی میز قرار دارند، تا کجا پیش روند.»

قبل از این، در اقدامی مشابه مواضع آلمان و هلند در واکنش به عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه، فرانسه نیز شنبه 12 اکتبر اعلام کرد که فروش تسلیحات نظامی به ترکیه را متوقف می‌کند.

دولت فرانسه همچنین به آنکارا هشدار داد که حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه تهدیدی برای امنیت اروپا است.

در بیانیه مشترک دو وزارتخانه دفاع و خارجه فرانسه ذکر شد: «فرانسه که انتظار دارد این حمله پایان یابد، تصمیم گرفت طرح‌های صادرات سلاح به ترکیه که ممکن است در این حمله مورد استفاده واقع شود را متوقف کند. این تصمیم فورا لازم الاجرا خواهد بود».

در این بیانیه همچنین آمده بود که وزرای خارجه کشورهای اتحادیه اروپا مواضع‌شان در این‌باره را در نشستی که روز دوشنبه در لوکزامبورگ برگزار می‌شود، هماهنگ خواهند کرد.

بنا به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه، یورش نظامی ترکیه به مناطق تحت کنترل جنگجویان کُرد در شمال شرق سوریه هزاران تن از غیرنظامیان را به فرار از خانه‌های‌شان مجبور کرده است.

در همین راستا وزارت دفاع آمریکا بار دیگر اتهام‌های وارده مبنی بر دست کشیدن واشنگتن از حمایت هم‌پیمانان کُرد در شمال سوریه را رد کرد.

وزیر دفاع آمریکا نیز در این‌باره تاکید کرد که واشینگتن دست از حمایت نیروهای سوریه دمکراتیک که گروه داعش را شکست داده‌اند، نخواهد کشید.

مارک اسپر ضمن اتهام آنکارا به نابود کردن روابط، ادعای چراغ سبز آمریکا به ترکیه برای اقدام نظامی در شمال سوریه را تکذیب کرد.

از سوی دیگر رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه اما برای چندمین بار انتقادهای بین‌المللی را رد کرده و گفت که بدون توجه به اظهارات مطرح شده در این‌ زمینه، حمله به گروه‌های مسلح کُرد متوقف نخواهد نشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید