دونالد ترامپ: با اعمال قتلی که ترکیه در شمال سوریه راه انداخته مخالفیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا شنبه 12اکتبر گفت که او با اعمال قتلی که ترکیه در شمال سوریه راه انداخته، مخالف است و ایالات متحده قادر است تحریم‌های سخت‌گیرانه‌ای را علیه آنکارا اعمال کند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، ترامپ در این رابطه گفت: «چنانچه آنکارا دست به اقدامی که نباید بزند زده است، تحریم‌هایی را علیه‌اش اعمال خواهیم کرد که کسی پیش از این (نمونه) آن را به چشم ندیده است اما خواهیم دید.. روابط خیلی خوبی با ترکیه داریم و آنها شرکایی در پیمان آتلانتیک شمالی ناتو هستند اما نمی‌خواهیم که مردم را بکشند».

ترامپ در ادامه گفت: «ما آنجا بودیم و داعش را بیرون راندیم و آنچه که لازم بود را انجام دادیم.. نیروی مالی عظیمی داریم و اگر لازم شود تحریم‌هایی را علیه ترکیه اعمال کنیم آن را انجام خواهیم داد».

کاخ سفید پیش از این به ترکیه اطلاع داد که اگر به پیشروی در خاک سوریه و اقدام علیه کُردها ادامه دهد، با «تحریم‌های به شدت کارا» مواجه خواهد شد و ایالات متحده اقتصاد ترکیه را از کار خواهد انداخت.

استیون منوچین، وزیر امور خزانه‌داری آمریکا، روز جمعه گفت که آمریکا اگر ناچار شود، در پی ادامه حمله نظامی آنکارا به جنگجویان کُرد در شمال سوریه، می‌تواند اقتصاد ترکیه را «فلج» کند.

منوچین در یک نشست خبری گفت: «دونالد ترامپ قصد دارد دستوری امضاء کند که ترکیه را از ادامه حمله نظامی‌اش به شمال شرق سوریه باز ‌دارد.»

او در این باره افزود: «تحریم‌های بسیار شدیدی هستند که امیدواریم ناچار به بکارگیری آنها نشویم. می‌توانیم اقتصاد ترکیه را فلج کنیم اگر ناچار شویم.»

کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز ترکیه را تهدید کردند که به دلیل حمله به سوریه مورد تحریم قرار خواهد گرفت. کشورهای اروپایی به تهدید رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه که گفته بود اگر اروپا در کنار او نایستاد مرزها را گشوده و 3.6 میلیون پناهجو به اروپا می‌فرستد، به شدت واکنش نشان داد.

ترکیه حمله هوایی و زمینی‌اش به شمال سوریه را چند روز پس از آن آغاز کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از منطقه نزدیک به مزرهای مجاور نیروهای کُرد هم‌پیمان ایالات متحده را اعلام کرد، اقدامی از سوی واشینگتن که راه را برای یورش نظامی ترکیه به شمال سوریه هموار کرد.

این حمله ترکیه به مناطق شمال شرق سوریه تاکنون موجی از واکنش‌ها و محکومیت‌های بین‌المللی و عربی را به همراه داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید