ترامپ دیپلمات‌هایی را مأمور میانجی‌گری میان ترکیه و کُردها کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک مقام بلند‌پایه وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا جمعه 11 اکتبر 2019 اعلام کرد واشینگتن نسبت به عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه بسیار نگران است و آن را «راهکاری بد» می‌داند.

این مقام بلند پایه آمریکایی افزود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا دیپلمات‌هایی را مأمور میانجی‌گری میان ترکیه و کُردها کرده است.

این مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود همچنین به خبرنگاران گفت که ترکیه با دست زدن به عملیات نظامی در شمال سوریه، مرتکب اشتباه بزرگی شده است. او همچنین تاکید کرد که «پاکسازی قومی کُردها» خطوط قرمز آمریکا است.

او در ادامه توضیح داد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دیپلمات‌هایی را به منظور میانجی‌گری و برقراری «آتش‌بس» میان آنکارا و کُردها مامور کرده است تا از این طریق به یورش ترکیه به مناطق شمال شرق سوریه پایان دهد.

او بدون ارائه جزئیاتی بیشتر در این‌باره گفت: «ما را مأمور کرده تا جنبه‌های مشترک میان دو طرف را شناسایی و امکان رسیدن به آتش‌بس را بررسی کنیم، این چیزی است که ما انجام می‌دهیم».

این مقام آمریکایی افزود که نیروهای سوریه دمکراتیک همچنان بازداشتگاه‌های گروه «داعش» را کنترل دارند.

او همچنین گفت: «با هم‌پیمانانمان در سعودی درباره عملیات نظامی ترکیه مشورت می‌کنیم».

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا پنج‌شنبه 10 اکتبر اعلام کرد کشورش 3 گزینه برای مقابله با یورش نظامی ترکیه به شمال شرق سوریه در دست دارد.

به گزارش خبرگزاری‌ها دونالد ترامپ پنج‌شنبه در صفحه توئیتر خود نوشت: «خلافت داعش را صد در صد شکست دادیم و دیگر هیچ‌ نیرویی در مناطق مورد حمله نظامی ترکیه در سوریه نداریم. کارمان را به نحو احسن انجام دادیم! ترکیه الآن به کُردها حمله‌ور شده است، کسانی که از 200 سال پیش تاکنون با یکدیگر می‌جنگند.»

ترامپ در ادامه افزود: «از میان سه گزینه یکی را انتخاب می‌کنیم، یا باید هزاران نیرو اعزام کرده، پیروزی نظامی را کسب کنیم یا اینکه با دست زدن به ضربات سنگین مالی، تحریم‌هایی را علیه ترکیه اعمال کنیم و یا میان ترکیه و کُردها میانجی‌گری کنیم!».

این دومین موضع‌گیری دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا طی 24 ساعت گذشته است در روز پنج‌شنبه است او پیش‌‌تر تهدید کرد چنانچه ترکیه به «اصول بازی» در سوریه احترام نگذارد، تحریم‌های اقتصادی بیشتری را بر این کشور اعمال خواهد کرد.

ترامپ در «توئیتی» بیان کرد که «ترکیه از مدتی پیش برای حمله به کُردها طرح‌ریزی می‌کرد. اما آنها از مدت‌ها است که با یکدیگر می‌جنگند».

ترامپ در ادامه گفت: «سربازان یا نظامیانی در امکان نزدیک به منطقه عملیاتی نداریم. تلاش می‌کنم تا به جنگ‌های بی‌‌وقفه پایان دهم».

او همچنین تاکید کرد که تلاش خواهد کرد تا به این منظور گفت‌وگوهایی را با دو طرف انجام دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید