پرونده حمله نظامی ترکیه به سوریه روی میز جلسه فوری شورای امنیت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرنگار العربیه از نیویورک گزارش داد که روز پنج‌شنبه 10 اکتبر 2019 شورای امنیت جلسه فوری برای بررسی اوضاع در شمال سوریه و حمله نظامی ترکیه به این کشور تشکیل داد. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل گفت که باید برای کاهش تنش در سوریه کوشید.

گوترش در کپنهاک پایتخت دانمارک به خبرنگاران گفت: «می‌خواهم نگرانی عمیق خود درباره بالاگرفتن درگیری‌های در شرق سوریه را اعلام کنم. بسیار ضروری است که تنش‌ها متوقف شود.»

او همچنین گفت: «عملیات نظامی باید دائما میثاق سازمان ملل و قانون بشردوستانه بین‌المللی را محترم بشمارد و من به شدت درباره اوضاع انسانی نه تنها درباره قربانیان بلکه درباره موج آوراگی که اینک در جریان است نیز نگرانم.»

منابع دیپلماتیک روز چهارشنبه اعلام کردند که شورای امنیت به درخواست اعضاء اروپایی و پس از حمله نظامی آنکارا به سوریه جلسه فوری تشکیل می‎‌دهد.

بلژیک، فرانسه، آلمان، لهستان و بریتانیا کشورهایی بودند که خواستار برگزاری جلسه فوری شورای امنیت شدند.

حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه موجی از واکنش‌ها در سطح بین‌المللی را به همراه داشت و برخی کشورها از جمله آمریکا آن را «اشغال نظامی» خواندند. نگرانی‌ها درباره احتمال ظهور مجدد داعش که نیروهای سوریه دموکراتیک در شکست دادن آن نقش مهمی را داشتند، در حال افزایش است. حمله نظامی ترکیه نگرانی‌های جهانی درباره اوضاع انسانی در شمال سوریه را نیز برانگیخته است.

ترکیه شامگاه چهارشنبه 9 اکتبر 2019 حمله نظامی به شمال سوریه را آغاز کرد، حمله‌ای که علیرغم محکومیت بین‌المللی گسترده از سوی خالد بن محمد العطیه، وزیر دفاع قطر از این مورد حمایت قرار گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size