پمپئو: آدریان دریا نفت خود را در سوریه تحویل داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، روز چهارشنبه 9 اکتبر 2019 گفت که نفت‌کش ایرانی آدریان دریا 1 محموله نفتی خود را در سوریه تخلیه کرد.

پمپئو از اتحادیه اروپا خواست مسئولیت تخلیه محموله نفتی نفت‌کش آدریان دریا 1 در سوریه را متوجه ایران کند.

او در صفحه توئیترش نوشت: «محموله نفت آدریان دریا 1 در سوریه تخلیه شد و این نشان می‌دهد ایران به بریتانیا و جبل‌الطارق دروغ گفت. اعضاء اتحادیه اروپا باید این اقدام را محکوم کرده، حاکمیت قانون را حمایت کرده و مسئولیت کارهای ایران را بر دوش این کشور بگذارند.»

وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه دوم اکتبر 2019 با انتشار تصویری از تخلیه محموله نفت‌کش ایرانی در سواحل سوریه، گفت که علیرغم وعده‌های محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، درباره اینکه نفت‌کش آدریان دریا 1 نفت به سوریه نمی‌برد، نفت این کشتی در سواحل سوریه تخلیه شد. پمپئو این تصویر ماهواره‌ای از کشتی آدریان دریا 1 در نزدیکی سواحل سوریه را در صفحه توئیترش منتشر کرد و در ذیل آن نوشت: «آیا اگر این نفت به سوریه رسیده باشد، جهان ایران را متحمل مسئولیت آن خواهد کرد؟»

آدریان دریا سیستم‌های ردیابی ماهواره‌ای خود را ماه گذشته و در نزدیکی سواحل سوریه خاموش کرده بود ولی ماهواره‌های تصاویری از این نفتکش در نزیکی بندر طرطوس سوریه ثبت کردند.

این کشتی که حالا در فهرست تحریم‌های وزارت امور خزانه‌داری آمریکا قرار گرفته، پیش از آن به مدت 40 روز در توقیف بریتانیا بود. این کشتی به دلیل حمل نفت به مقصد سوریه و نقض تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور در جبل الطارق توقیف شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید