تنش‌ بر سر فوتبال بین صربستان و کوزووی جدا شده از این کشور

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تیم فوتبال《ستاره سرخ بلگراد》موجب شد بار دیگر تنش‌های حاصل از جدا شدن کوزوو آلبانیایی‌نشین از صربستان که در سال 2008 روی داد، بار دیگر تشدید شود.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، امروز چهارشنبه 9 اکتبر 2019، نیروهای دولتی در کوزوو از بازی تیم 《ستاره سرخ بلگراد》برابر یک تیم محلاتی کوزوو ممانعت به عمل آوردند و‌ از عبور اتوبوس بازیکنان از کوزوو که قبلا یکی از استان‌های صربستان بود، جلوگیری کردند.‌ گزارش‌ها حاکی از وجود تنش‌ها در مرز، بین طرفداران دو کشور بود که منتظر رسیدن تیم ستاره سرخ بلگراد بودند.

جام محلاتی اف. آ قرار بود چهارشنبه در یکی از روستاهای شمال کوزوو برگزار شود. اما تیم《ستاره سرخ بلگراد》 توسط پلیس کوزوو مطلع شد که مسابقه برگزار نخواهد شد و تیم باید به صربستان بازگردد.

کشور کوزووی که اکثریت مردم آن را آلبانیایی‌ها تشکیل می‌دهند در سال 2008 از صربستان جدا شد.

تنش‌ها میان کوزوو و صربستان، محدود به طرفداران فوتبال نماند و به مقامات این دو کشور نیز کشیده شد. نیروهای دولتی کوزوو اعلام کردند برگزاری این مسابقه تحریکات سیاسی در پی خواهد داشت و به همین منظور از این بازی جلوگیری کردند.

مقامات صربستان نیز از یوفا و فیفا درخواست کردند کوزوو را از بازی‌های فوتبال تیم آنها کنار بگذارد.

وزیر دفاع صربستان، الکساندر وولین نیز در این باره گفت: «تیم ستاره سرخ یکی از سمبل‌های صربستان است و به خاطر همین، آمدن این تیم به کوزوو به مزاج دشمنان صربستان خوشایند نیست.»

جمهوری کوزوو یا کوسوو کشوری در شبه‌جزیره بالکان است که در سال 2008 از صربستان جدا شد و اعلام استقلال کرد اما صربستان همچنان استقلال کوزوو را به رسمیت نشناخته است اما بیش از 110 کشور جهان موجودیت این کشور را به رسیمت شناخته‌اند.

کوزوو عضو نهادهایی بین‌المللی از قبیل بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول است اما به دلیل مخالفت روسیه و چین، دو عضو دائم شورای امنیت این کشور هنوز به عضویت سازمان ملل متحد درنیامده‌ است.

این کشور با جمعیتی نزدیک به دو میلیون متشکل از اکثریت آلبانی‌تبارهای مسلمان و حدود 4% صرب‌های ارتودکس و 4% از قومیت‌های دیگر است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید