پنتاگون هماهنگی هوایی با ترکیه در آسمان سوریه را متوقف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع آمریکا دوشنبه 7 اکتبر اعلام کرد که مرکز عملیات‌های هوایی مشترک، ترکیه را از ترتیب ماموریت‌های هوایی در سوریه خارج کرده است.

به گزارش خبرگزاری‌ها، کارلا گلیسون سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در اظهاراتی تاکید کرد، مرکز عملیات‌های هوایی مشترک دادن اطلاعات کنترل و شناسایی به ترکیه را متوقف کرده است.

گلیسون در پاسخ به سئوالی مبنی بر این‌که آیا این اقدام به مانند بستن حریم‌ هوایی (سوریه) به روی نیروی هوایی ترکیه است، توضیح داد، از ناحیه فنی نمی‌توان گفت که حریم‌ هوایی(سوریه) به روی جنگنده‌های ترکیه‌ای بسته شده است اما موقعی که یک نیروی هوایی از ترتیب ماموریت‌های هوایی خارج شود پرواز آن در حریم ‌هوایی بدون هماهنگی امری شبیه به غیرممکن خواهد بود.

پنتاگون دوشنبه پیش از این اعلام کرده بود که ایالات متحده به هر صورت عملیات نظامی قریب الوقوع ترکیه در شمال سوریه را تایید نمی‌کند، تا بدین وسیله واشینگتن خود را از عملیاتی که تهدید کننده جنگجویان کُرد سوری مورد حمایت آمریکا است دور سازد.

جاناتان هوفمان سخنگوی پنتاگون در بیانیه‌ای اعلام کرد: «وزارت دفاع به ترکیه توضیح داده که ما هر عملیات ترکیه در شمال سوریه را تایید نمی‌کنیم. نیروهای مسلح آمریکا از هیچ‌گونه عملیاتی از این نوع حمایت نکرده و یا در آن مشارکت نخواهند داشت».

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت، مارک اسپر وزیر دفاع و ژنرال مارک مایلی رئیس هیأت ستاد مشترک آمریکا به همتایان ترکیه‌ای خود اطلاع داده‌اند که تحرک یک‌جانبه آنکارا را با خطر مواجه خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید