کمیساریای حقوق بشر: در تظاهرات عراق 60 نفر کشته و بیش از 1600 تن زخمی شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمیساریای حقوق بشر عراق شامگاه جمعه 4 اکتبر اعلام کرد که طی چهار روز تظاهرات و اعتراضات خونین مردمی در این کشور 60 تن کشته و بیش از 1600 تن دیگر زخمی شدند.

کمیساریای حقوق بشر عراق همچنین به وجود دست‌کم 18 جسد در یکی از بیمارستان‌های بغداد پایتخت عراق اشاره کرد.

به نظر می‌رسد که آمار کشته شدگان و مجروحان این تظاهرات به بیش از 1600 تن افزایش خواهد یافت.

درخواست استعفای نخست وزیر و انجام اصلاحات

از سویی مقتدی صدر رهبر جریان صدر جمعه از دولت عراق به ریاست عادل عبدالمهدی خواست تا استعفا دهد. صدر همچنین برای برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق فراخوان داد.

مقتدی صدر جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که استعفای دولت منجر به «جلوگیری از ادامه خونریزی‌ها در عراق» خواهد شد.

از سویی عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق جمعه بر تعهد دولت برای تشکیل کمیته مبارزه با فساد و پایبندی به تحقق بالاترین سطوح شفافیت در کشورش تاکید کرد.

عبدالمهدی همچنین از دو دستگاه قانونگذاری و قضایی کشورش خواست تا اصلاحات را به اجرا گذاشته و در این راستا از فراکسیون‌های سیاسی بزرگ خواست تا شرایط برای انجام اصلاحات را در این کشور فراهم کنند.

عبدالمهدی همچنین تاکید کرد که مرجعیت‌های دینی بار دیگر ثابت کردند که آنها سوپاپ اطمینان عراق هستند.

شایان ذکر است عراق از روز سه‌شنبه گذشته شاهد تظاهرات گسترده و موج خشم مردمی علیه فساد، بیکاری و سهم‌خواهی‌های سیاسی میان احزاب، بوده است.

نیروهای امنیتی در بغداد پایتخت و مناطق مختلفی از این کشور برای متفرق ساختن تظاهرکنندگان از آتش گلوله‌های جنگی و گاز اشک‌آور استفاده کردند که این بنا به گزارش روز جمعه منابع بیمارستانی و پلیس منجر به افزایش آمار کشته شدگان به 44 تن شده است. همچنین این در حالی است که طبق گزارش‌های کمیساریای حقوق بشر عراق آمار کشته شدگان با آغاز مجدد درگیری‌ها به 60 تن افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید