وزارت خارجه روسیه: سفیر ایران به دلیل بازداشت یک خبرنگار روس در تهران احضار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سخنگوی وزارت خارجه روسیه از احضار سفیر ایران در مسکو برای توضیح دادن درباره بازداشت یولیا یوزیک، خبرنگار روسی در تهران، خبر داد.

بر اساس گزارش اسپوتنیک، جمعه 4 اکتبر 2019، ماریا زاخارووا اعلام کرد: «مهدی سنایی، سفیر ایران در مسکو به دلیل بازداشت یولیا یوزیک در تهران، به وزارت خارجه روسیه احضار شد».

آندره گاننکو، وابسته مطبوعاتی سفارت روسیه در ایران اعلام کرد که این خبرنگار بازداشت شده، در «29 سپتامبر با دعوت خصوصی به تهران پرواز کرد اما هنگام ورود به فرودگاه، گذرنامه او به دلایل نامعلوم ضبط شد و در 2 اکتبر، وقتی که در هتلی در تهران اقامت داشت، بازداشت شد».

تیمور شافیر، دبیر اتحادیه روزنامه‌نگاران روسی، از تلاش برای کسب اطلاعاتی درباره این موضوع با طرف ایرانی خبر داد.

مقامات ایران تاکنون واکنشی به این موضوع نشان ندادند اما خبرگزاری ایسنا در این باره اعلام کرد که گفته شده دلیل بازداشت این خبرنگار روس، جاسوسی برای اسرائیل بوده است.

گفتنی است، با اینکه بارها خبر بازداشت شهروندان خارجی در ایران منتشر شده اما تاکنون هیچ آمار دقیقی از تعداد این افراد که در زندان‌های ایران گرفتار شده‌اند، توسط مقامات این کشور اعلام نشده است.

با وخیم‌تر شدن روابط ایران و کشورهای غربی پس از خروج آمریکا از برجام، گاهی این بازداشت‌ها، ابزاری در دست تهران می‌شود تا در ازای آزادی دستگیرشدگان، از کشورهای خارجی بخواهد برخی خواسته‌های جمهوری اسلامی ایران را تامین کنند.

در آخرین مورد از چنین اقداماتی توسط ایران، می‌توان به بازداشت نازنین زاغری شهروند بریتانیایی ایرانی اشاره کرد.

محمدجواد ظریف اعلام کرد که جمهوری اسلامی حاضر است در ازای دریافت 400 میلیون پوند که از بریتانیا طلب دارد، این شهروند ایرانی-بریتانیایی را آزاد کند.

زاغری در واکنش به این خبر گفت که کشورش او را به حراج گذاشته است.

از سوی دیگر، سه شهروند استرالیایی نیز به تازگی در ایران بازداشت شدند.

ماریس پاین، وزیر خارجه استرالیا پس انتشار و تایید خبر بازداشت این افراد، از ایران خواست که با آنها رفتار انسان‌دوستانه داشته باشد.

او همچنین از گفت‌وگوی «چندین باره» با محمدجواد ظریف، همتای ایرانی خود، درباره این موضوع خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید