اگر قرار است دنیا به آخر برسد به کجا می‌گریزید؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اگر روزی بیماری‌ها همه جهان را فرا بگیرند و راهی برای کنترل و مهار آنها وجود نداشت، چه باید کرد؟ شاید فرار به فضا راهی غیر علمی و گران باشد، خصوصا که هنوز سیاره‌ای با شرایط مشابه زمین پیدا نشده است و علاوه بر آن بشر هنوز نتوانسته فضاپیمایی بسازد که بتواند تعداد قابل توجهی از افراد را منتقل کند.

دانشمندان برای پاسخ به این سوال فهرستی از اماکن امن روی کره زمین را تهیه کرده‌اند که به بشریت امکان پناه بردن و بازسازی زندگی بشری را می‌دهد. در این رده‌بندی به امن‌ترین مکان‌ها امتیاز 1 و به ناامن‌ترینشان امتیاز 0 تعلق گرفت. این اماکن بر این اساس رده‌بندی شده‌اند که کمترین احتمال انتقال بیماری را داشته و امکان بازسازی تمدن بشری و نجات انسان را فراهم سازند.

دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که جزیره‌های دورافتاده می‌توانند به انسان‌های آموزش‌دیده این امکان را بدهند که پس از وقوع فاجعه بشری، جهان را از نو بسازند.

در فهرست تهیه شده، 20 مکان امن در کره‌زمین پیدا شده که چنین شرایطی را دارند و سه کشور جزیره‌ای توانستند در سه رده اول این فهرست بایستند. استرالیا با 0.71 امتیاز، نیوزلند با 0.68 امتیاز و ایسلند با 0.64 امتیاز در سه رده اول ایستادند. بقیه 16 مکان این فهرست امتیاز کمتر از 0.5 کسب کردند و به این ترتیب مالت، ژاپن، کیپ ورد (دماغه سبز)، باهاماس، ترینیداد و توباگو، باربادوس، ماداگاسکار، کوبا، موریس، فیجی و جامائیکا در رده‌های بعدی ایستادند.

در این مطالعه و رده‌بندی جزایر کوچک در نظر گرفته نشده‌اند، زیرا که دارای نیروهای متخصص، آموزش‌دیده و ماهر متنوع که بتوانند حیات بشری را انقراض نجات داده و یا بازسازی کنند، ندارند.

کشورهای دیگر و یا خود همین کشورهای ذکر شده در فهرست ممکن است با تقویت خود و تغییر مثبت شرایط بتوانند جایگاه خود را در این فهرست ارتقاء دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید