.
.
.

ترامپ: نه با ایرانی‌ها دیدار می‌کنم و نه تحریم‌ها را کاهش می‌دهم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا با تاکید بر اینکه آمریکا به تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران پایان نمی‌دهد، گفت که درخواست دیدار مقامات ایرانی را رد کرده است.

ترامپ در صفحه توئیترش نوشت که طرف ایرانی دیدار با او را به لغو تحریم‌ها منوط کرده ولی او این درخواست را نپذیرفته است.

رئیس‌جمهوری آمریکا نوشت: « ایران از من خواسته بود که برای انجام دیدار، تحریم‌های علیه آنها را لغو کنم. من هم البته گفتم: نه.»

روزنامه «ذ هیل» روز چهارشنبه 26 سپتامبر 2019 گزارش کرده بود که برخی از اعضاء کنگره آمریکا اطلاعاتی دریافت کرده‌اند که نشان می‌دهد ایران در #حملات_آرامکو دست داشته است. دولت ترامپ ایران را به ایفای نقش در این حملات متهم می‌کند. این اطلاعات از سوی برخی مقامات وزارت دفاع و سازمان اطلاعات آمریکا در اختیار اعضای کنگره قرار گرفت.

روز دوشنبه نیز بریتانیا، آلمان و فرانسه ایران را در حملات آرامکو مقصر دانسته و در بیانیه‌ای که به این مناسبت منتشر شد، تاکید کردند «هیچ توضیح منطقی دیگری وجود ندارد.»

این سه کشور در بیانیه‌ خود اعلام کردند که «زمان آن رسیده ایران مذاکره درباره چارچوب طولانی مدت برای برنامه‌ هسته‌ای و موضوعات مربوط به امنیت منطقه‌ای از جمله برنامه موشکی ایران را بپذیرد.»

دولت ترامپ این بیانیه را نشانه واضحی از نزدیک شدن مواضع اروپا به آمریکا درباره عدم کارایی توافق هسته‌ای توصیف کرد. مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در همین‌باره گفت: «ما با بیانیه مهم اروپا موافقیم. زمان آن رسیده که توافق جدید و کاملی صورت بگیرد که از توافق قبلی بهتر باشد.»

در واکنش به حملات آرامکو، آمریکا تا کنون بانک مرکزی ایران را تحریم کرده و با اعزام نیروهای بیشتر و تجهیزات دفاع موشکی در پادشاهی عربی سعودی موافقت کرد.