فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ابتکار جالب جوان بنگلادشی برای کاهش آلودگی صوتی

  منبع: دبی - العربیه.نت، فارسی

  مامینور رحمان رویال، جوانی بنگلادشی است که تصمیم گرفته با روشی مودبانه، مبتکرانه و جالب، ترافیک و سروصدا را کم کند.

  این مرد 36 ساله خواهان کاهش سروصدا در یکی از شلوغ‌ترین شهرهای جهان است. مامینور صدای بوق ماشین‌ها را به بلندی صدای کنسرت راک به نمایش گذاشته است. این مرد جوان آخر هفته در چهارراه نزدیک خانه‌اش می‌ایستد و پلاکارد زردرنگش را با خود حمل می‌کند که روی آن نوشته است: «فقط یک احمق بیهوده بوق می‌زند».

  مامینور رحمان در گفت‌وگو با «ای. اف. پی»، اظهار کرد: «این اعتراض صامت من در برابر مردم آزارها است. قصد من انتقال پیامم به مردم است».

  گویا این مرد جوان مدت چهار سال است که به فعالیت اعتراضی خود به اینگونه ادامه می‌دهد.

  او در ادامه صحبت‌هایش با «ای.اف.پی»، افزود: «افراد رهگذری که آنها را نمی‌شناسم در کنارم می‌ایستند و پلاکاردم را می‌گیرند و کارم را تکرار می‌کنند و این یعنی یک تغییر مثبت ایجاد شده است».

  تصاویر جوان بنگلادشی هزاران بار در فضای مجازی منتشر شده است و بازخوردهای بسیار مثبتی از جانب کاربران داشته است.

  طبق اعلامیه بهداشت جهانی، متوسط صدایی که انسان می‌تواند طی هشت ساعت متداول بشنود بدون اینکه شنوایی خود را از دست بدهد 85 دسی بل است. این در حالی است که در شهر شلوغ داکا که 18 میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند، تعداد بیش از یک میلیون موتورسیکلت ثبت شده است و مطابق گزارش‌ها، صدای بوق موتورسیکلت 110 دسی بل است. طبق آمار، حدود 12 درصد مردم بنگلادش از نارسایی شنوایی رنج می‌برند.

  سخنگوی پلیس بنگلادش درباره مشکلاتی که افراد پلیس‌ در اثر این پدیده با آن روبه‌رو شده‌اند، گفت: «تعداد افراد پلیسی که به خاطر مشکل شنوایی به بیمارستان مراجعه می‌کنند واقعا نگران کننده است».

  دولت بنگلادش قوانینی مانند شش ماه حبس برای افراد خاطی گذاشته است تا از این مشکل جلوگیری کند. اما قوانین به صورت ضعیفی اجرا می‌شوند و بسیاری از رانندگان به کار ناپسند خود ادامه می‌دهند.

  با این همه رحمان تصمیم دارد همچنان به فعالیت خود ادامه دهد و اطمینان دارد از کارش نتیجه می‌گیرد و تاثیر لازم را خواهد گذاشت.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران