فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • چین: اختلافات در منطقه خلیج باید از راه گفت‌وگو حل شود

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  شی جین پینگ رئیس جمهوری چین دوشنبه 23 سپتامبر 2019 ضمن «حساس و پیچیده خواندن اوضاع در منطقه خلیج» بر ضرورت حل اختلافات در منطقه خلیج از راه‌های مسالمت‌آمیز و گفت‌وگو تاکید کرد.

  تلویزیون رسمی چین به نقل از شی جین پینگ رئیس جمهوری چین اعلام کرد که او در گفت‌وگو با عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در پکن بر ضرورت حل مسالمت‌آمیز اختلافات در منطقه و از راه گفت‌وگو تاکید کرده است.

  رئیس جمهوری چین نیز تحولات اوضاع در منطقه خلیج را «حساس و پیچیده» توصیف کرد.

  شی جین پینگ جمعه نیز در تماسی تلفنی با ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود پادشاه سعودی، حمله به دو کارگاه نفتی شرکت آرامکوی سعودی را محکوم و از تلاش‌های ریاض برای حفظ امنیت و ثبات اعلام حمایت کرد.

  این در حالی است که بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا امروز دوشنبه گفت، کشور متبوعش ایران را مسئول حملات به تاسیسات نفتی سعودی می داند و بریتانیا همراه با آمریکا و متحدان اروپایی برای دادن پاسخی مشترک به این اقدام عمل خواهد کرد.

  نخست وزیر بریتانیا در جریان سفر به نیویورک برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به خبرنگاران همراهش در هواپیما گفت: «بریتانیا مسئولیت حمله به آرامکو سعودی را به احتمال بسیار بالایی بر عهده ایران می‌داند و ما معتقدیم که در واقع به احتمال زیاد ایران مسئول این حمله بوده است».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران