.
.
.

افزایش هشدارها درباره پیامدهای آلودگی صوتی بر محیط زیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محققان و متخصصان، منطقه‌ای در زیر دریا کشف کردند که آلودگی صوتی آن در وضعیت بحرانی قرار دارد و بر همین اساس نسبت به افزایش پیامدهای منفی حاصل از آلودگی صوتی که توسط انسان ایجاد می‌شود و بر محیط زیست تاثیرات منفی می‌گذارد، هشدار دادند.

ایجاد آلودگی در ساحل‌ها با ریختن زباله، شاید ملموس‌ترین نوع آلودگی باشد که قابل مشاهده است اما نوعی آلودگی وجود دارد که با چشم قابل مشاهده نیست.

آلودگی‌های صوتی که منشا آن فعالیت‌های انسانی است می‌تواند بر حیات زیردریا تاثیر بدی بگذارد، از جمله این آلودگی‌های صوتی می‌توان به صدای موتور سیکلت‌ها، انفجارها و حفاری‌ها اشاره کرد.

آلودگی صوتی برای انسان قابل شنیدن نیست چون به فرکانس‌هایی می‌رسد که گوش انسان نمی‌تواند آن را حس کند.

با این حال مایکل آندره، مهندس و زیست شناس در این باره توضیح داد: «همزمان با افزایش فعالیت‌های صنعتی بشر تعداد 20 هزار صوت به این آلودگی‌های زیردریایی افزوده شد».

آندره به همراه تیمش، آلودگی صداهای زیردریا که کشتی مین گذار آلمانی ساخته شده در سال 1941 و دیگر اصوات مربوط به فعالیت‌های دریایی ایجاد می‌کنند را بررسی کردند.

نتیجه تحقیقات آنان نشان داد که آلودگی‌های صوتی به همان اندازه که ناشی از فعالیت‌های نظامی است از کارهای تجاری و صنعتی نیز ناشی می‌شود.

آندره در ادامه بیان کرد: «تعداد 20 هزار صوت در زیر دریا برای اکوسیستم واقعا خطرناک است و بر تعادل زندگی آنها تاثیر بدی می‌گذارد. از جمله جانورانی که آلودگی صوتی بر آنها تاثیر منفی می‌گذارد می‌توان به ماهی‌ها و نرم تنان دیگر اشاره کرد.

ناقص الخلقه شدن، تخم‌های بزرگ‌تر از حد معمول و حتی مرگ و میر جانوران دریایی با تاثیرات این نوع آلودگی به وجود می‌آید.

ضمن آنکه در نوامبر سال 2018 سازمان ملل درباره این نوع آلودگی هشدار داده بود.