.
.
.

تاکید بوریس جانسون در تماس با محمد بن سلمان بر اهمیت واکنش گروهی به حمله آرامکو 

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا سه‌شنبه 17 سپتامبر2019 طی تماسی تلفنی با شاهزاده محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی ضمن محکوم کردن حمله «تروریستی» به تاسیسات نفتی آرامکو بر اهمیت واکنش گروهی به این هجوم تاکید کرد.

به گزارش العربیه نخست وزیر بریتانیا ضمن تاکید بر موضع کشورش در ایستادگی در کنار پادشاهی عربی سعودی، اصرار بریتانیا بر حفظ امنیت پادشاهی عربی سعودی را يادآور شد.

او همچنین بر اهمیت اقدام مشترک و واکنش گروهی به حمله تروریستی علیه تاسیسات نفتی آرامکو تاکید کرد.

سخنگوی دفتر نخست‌وزیری بریتانیا سه‌شنبه پیش از این گفته بود که بوریس جانسون نخست وزیر این کشور با آنجلا مرکل صدر اعظم آلمان درباره ضرورت اقدام مشترک به همراه شرکای بین‌المللی جهت طرح‌ریزی برای اقدامی دسته‌جمعی در واکنش به حمله‌ای که شنبه تاسیسات نفتی سعودی را هدف قرار داد، توافق کرده است.

سخنگوی دفتر نخست وزیری بریتانیا همچنین افزود که رهبران بریتانیا و آلمان بر ضرورت کاهش تنش‌ها در منطقه تاکید کرده و بر تعهدات خود برای اتخاذ شیوه‌ای مشترک در قبال ایران که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا آن را مسئول حمله به تاسیسات نفتی آرامکو می‌داند، تاکید کردند.

نخست وزیر بریتانیا روز دوشنبه تاکید کرد که حملات به تاسیسات نفتی سعودی «نقض آشکار قانون بین‌المللی است».

از سویی دومینیک راب وزیر خارجه بریتانیا حملات به تاسیسات نفتی آرامکو سعودی را «خطرناک و ناشایست» نامید، آن را «نقض آشکار قانون بین‌المللی» دانست.

وزیر خارجه بریتانیا همچنین گفت که بریتانیا با قدرت از سعودی حمایت خواهد کرد. او افزود «هنوز مشخص نیست چه کسی مسئول این حملات است.. می‌خواهم تصویری کاملا آشکار درباره این‌که چه کسی مسئول این حملات است به دست آوریم. این امر به زودی مشخص خواهد شد».

وزیر خارجه بریتانیا همچنینی با اشاره به این‌که این رویداد عملی خطرناک است و پیامد‌هایی را برای بازارهای جهانی و صادرات نفت بدنبال خواهد داشت، گفت «این اقدامی ناشایست است که واکنش بین‌المللی واضح و بسیار متحد ما را می‌طلبد».