.
.
.

وزیر انرژی آمریکا «حمله ایران به تأسیسات نفتی سعودی» را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

«ریک پری» وزیر انرژی ایالات متحده آمریکا طی سخنانی در نشست آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در وین، آنچه را «حمله ایران به سعودی» نامید، محکوم کرد.

پری در این نشست که امروز دوشنبه برگزار شد گفت، «این رفتار غیر قابل قبول» و ایران «مسئول این اقدام» است.

وزیر انرژی ایالات متحده در ادامه بیان کرد: «شکی نیست که حمله‌ای طراحی شده به منظور هدف قرار دادن اقتصاد و بازار جهانی انرژی بود».
او به این امر اشاره کرد که رئیس‌جمهوری ایالات متحده اجازه برداشت از ذخایر استراتژیک نفت در صورت لزوم را داده و وزارت انرژی آمریکا آمادگی اجرای این امر را دارد.

به گزارش فرانس‌پرس، پری توضیح داد که «علیرغم تلاش‌های مخرب ایران مطمئن هستيم كه بازار می‌تواند بهبودی خود را باز یابد.»
وزیر انرژی آمریکا همچنین اضافه کرد، به قدرت بازار بسیار اطمینان دارد و معتقد است که پاسخگویی آن مثبت خواهد بود.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز در پی حملات پهپادی روز شنبه به تاسیسات نفتی شرکت آرامکو در بقیق و هجره خریص سعودی، قیمت‌های جهانی نفت در یکشنبه 15 سپتامبر 2019 هنگام بازگشایی بازارها به میزان 15 درصد افزایش یافت.

قراردادهای به تاخیر افتاده نفت خام برنت دریای شمال نیز به میزان بیش از 19 درصد افرایش داشت و به سطح 71.95 دلار در هر بشکه رسید.
از سویی قراردادهای نفت خام آمریکا به بیش از 15 درصد افزایش یافت و به سطح 63.34 دلار در هر بشکه رسید.

یک مقام ارشد آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، روز دوشنبه 16 سپتامبر 2019 به شبکه خبری «سی.ان.ان» گفت، ایران با شلیک 12 موشک کروز و ارسال بیش از 20 پهپاد از داخل خاک خود، تأسیسات نفتی آرامکو سعودی را هدف قرار داد.

این مقام ارشد آمریکایی همچنین افزود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا كاملاً آگاه است كه ایران پشت این حملات قرار دارد، اما تنها منتظر تحقیقات پادشاهی عربی سعودی در این زمینه است.

در همین حال مقامات آمریکایی می‌گویند که دولت آنها موضوع پاسخ نظامی به ایران را به صورت جدی مورد بررسی قرار داده‌‌اند، اگر چه برخی از مقامات پنتاگون تاکنون در اظهارات خود در این باره احتیاط به خرج داده و منتظر تصمیم کاخ سفید هستند.

روزنامه واشینگتن پست نیز طی گزارشی نوشت: «آمریکا مطمئن است که حملات به تاسیسات سعودی از خاک یمن صورت نگرفت و حوثی‌ها در آن هیچ نقشی نداشتند.»