.
.
.

وال‌ستریت جورنال: آمریکا به سعودی اطلاع داد که ایران مبدأ حمله به تاسیسات آرامکو است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه آمریکایی وال ستریت جورنال دوشنبه 16 سپتامبر اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا به پادشاهی عربی سعودی اطلاع داده که ایران مبدأ حمله روز شنبه به دو کارگاه آرامکو است.

بنا به نوشته این روزنامه، یک مقام آمریکایی تاکید کرد که داده‌های اطلاعاتی نشان می‌دهد، ایران مبدأ حمله به دو کارگاه آرامکو در مناطق بقیق و هجره خریص سعودی است. مقامات آمریکایی سعودی را از این موضوع مطلع کرده‌اند. هر چند این نتیجه‌گیری تاکنون رسما از سوی واشینگتن اعلام نشده است.

به نوشته این روزنامه، در حالی که واشینگتن ادعای حوثی‌ها مبنی بر انجام این حملات به تاسیسات نفتی سعودی را مردود دانسته، مسئولانی در دولت آمریکا نیز به مقامات عراقی تاکید کرده‌اند که این حملات از خاک عراق انجام نشده است.

حملات روز شنبه به تاسیسات نفتی سعودی که شبه‌نظامیان حوثی‌ ادعای انجام آنها را کردند منجر به وقوع آتش‌سوزی در تاسیسات نفتی بقیق، بزرگترین پالایشگاه نفتی جهان و در هجره خریص در شرق سعودی جایی که یکی از بزرگترین میدان‌های نفتی جهان واقع شده، انجامید.

تعدادی از مسئولان آمریکایی اعلام کردند که آنها بر این باورند که ایران در این حملات دست دارد، از جمله آنها یکی از مقامات کاخ سفید است که به خبرنگار «العربیه» و«الحدث» گفت: «گفتن این‌که ایران در پشت حمله به تاسیسات آرامکو قرار دارد، درست است».

از سویی کیلی کرافت نماینده دائم ایالات متحده در شورای امنیت سازمان ملل دوشنبه یادآور شد که اطلاعات درباره حملات به دو کارگاه بقیق و خریص نشان از مسئولیت ایران در این حملات دارد و دلیلی مبنی بر این‌که این حملات از خاک یمن انجام شده باشد، وجود ندارد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا یکشنبه در «توئیتی» ضمن تاکید این‌که «ایران حملات بی‌سابقه‌ای به صادرات انرژی جهان انجام داده است»، گفت بنابرین «دلیلی بر اینکه حمله به دو کارگاه آرامکو از خاک یمن انجام گرفته، وجود ندارد».

از سویی سرهنگ ستاد ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف حمایت از دولت قانونی یمن، دوشنبه در یک کنفرانس خبری در ریاض اعلام کرد که اسلحه به کار رفته در دو حمله به (تاسیسات نفتی آرامکو) ساخت ایران است.