.
.
.

در پی حملات پهپادی به تاسیسات نفتی سعودی قیمت‌ نفت 15% افزایش یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز در پی حملات پهپادی روز شنبه به تاسیسات نفتی شرکت آرامکو در بقیق و هجره خریص سعودی، قیمت‌های جهانی نفت در یکشنبه 15 سپتامبر 2019 هنگام بازگشایی بازارها به میزان 15 درصد افزایش یافت.

قراردادهای به تاخیر افتاده نفت خام برنت دریای شمال نیز به میزان بیش از 19 درصد افرایش داشت و به سطح 71.95 دلار در هر بشکه رسید.
از سویی قراردادهای نفت خام آمریکا به بیش از 15 درصد افزایش یافت و به سطح 63.34 دلار در هر بشکه رسید.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا یکشنبه در توئیتی گفته بود که در پی حمله به تاسیسات نفتی سعودی در صورت لزوم اجازه برداشت از ذخایر استراتژیک را خواهد داد، او گفت: «با توجه به حمله به پادشاهی عربی سعودی که تاثیراتی بر قیمت‌های نفت خواهد داشت، اجازه دادم تا در صورت لزوم از ذخایر استراتژیک نفت آمریکا برداشت شود و مقادیر نفتی که برداشت خواهد شد باید به میزان کافی باشد و به خوبی بتواند ادامه رساندن نفت به بازار را حفظ کند».

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه پس از انتشار خبر حمله پهپادی به تاسیسات نفتی آرامکو در تماسی تلفنی با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی، آمادگی واشینگتن برای انجام هر گونه همکاری نظامی و امنیتی با سعودی برای مقابله با چنین اقدامی را اعلام کرد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین در تماس تلفنی با ولی‌عهد و وزیر دفاع سعودی ضمن اشاره به تأثیر منفی این حملات بر اقتصاد ایالات متحده و همچنین اقتصاد جهانی، بر آمادگی کشورش برای همکاری با سعودی جهت حفظ امنیت و ثباتاین کشور و منطقه تأکید کرد.

از سویی محمد بن سلمان نیز در این مکالمه تلفنی گفت، پادشاهی عربی سعودی اراده و توانایی تعامل و مقابله با این اقدامات تروریستی را دارد.