.
.
.

«توالت آمریکا» از محل تولد چرچیل در بریتانیا دزدیده شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک توالت طلایی که با نام «آمریکا» شناخته می‌شد، روز جمعه 13 سپتامبر 2019 از کاخ بلنهایم واقع در نزدیکی وددستاک در آکسفوردشایر انگلستان ربوده شد. وینستون چرچیل، نخست‌وزیر سرشناس بریتانیا در سال 1874 در این کاخ به دنیا آمده بود.

به گزارش رادیو مونته‌کارلو به نقل از پلیس محلی گروهی شامگاه جمعه گروهی از سارقان به زور وارد قصر بلنهایم شده و ضمن دزدیدن «توالت آمریکا»، به این کاخ که در فهرست میراث فرهنگی جهانی قرار دارد، آسیب‌ جدی زدند.

توالت فرنگی دزدیده شده توسط هنرمند ایتالیایی مائوریتسیو کاتیلان و از طلای 18 عیار ساخته شده و با نام «توالت آمریکا» در کاخ بلنهایم به عنوان بخشی از آثار کاتیلان در معرض دید و استفاده عموم قرار داشت.

جسی میلان، کارآگاه پلیس آکسفوردشایر گفت که دزدیده شدن این توالت، آسیب جدی به کاخ زده، زیرا که توالت به لوله‌های آب کاخ وصل بوده و پس از دزدیده شدنش، بخش‌های زیادی از تمام قصر را فرا گرفته است.

در همین باره مردی 66 ساله که گمان می‌رود در این سرقت نقش داشته دستگیر شده ولی هنوز هیچ اثری از توالت طلایی دزدیده شده، یافت نشده است. این توالت برای اولین بار در موزه گوگنهایم نیویورک در معرض دید عموم قرار گرفت و بین سپتامبر 2016 تا تابستان 2017، بیش از 100 هزار نفر از آن استفاده کردند.

در بین سال‌های 1705 تا 1724 توسط معمار انگلیسی سر جان ونبرو ساخته شد و از سوی پارلمان آن کشور، به‌عنوان هدیهٔ پیروزی جان چرچیل (می 1650 –ژوئن 1722) بر فرانسویان در 1704 در نبرد بلانهایم در آلمان به او تقدیم گردید. وینستون چرچیل، نخست‌وزیر و سیاست‌مدار پر آوازه بریتانیایی در 30 نوامبر 1874 در این کاخ به دنیا آمد.